Cytaty o górach, cz. II

środa, 24 kwiecień 2013 10:05

Kontynuujemy nasz przegląd najciekawszych cytatów na temat Tatr i gór w ogóle. Dziś pod hasłem przewodnim: „Góry a kondycja człowieka”.

„Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia. Można pokonać alkoholizm, narkomanię, słabość do leków. Fascynacji górami nie można”. (autor anonimowy)

„Góry rozpaliły w sercach naszych przepotężny ogień namiętności, największego skarbu, danego człowiekowi. Bo tylko wielka namiętność potrafi oderwać życie człowieka od szarzyzny bytowania i podnieść je ku wyżynom, skąd widać już jasne zorze nieśmiertelności”. (Roman Kordys)

„Kto w górach cierpiał i był szczęśliwy, ten z nimi się nie rozłączy”. (Jalu Kurek)

„Góry sprzyjają pokorze, czyli prawdzie o sobie samym. Uczą jej miedzy innymi przez to, że człowiek zmęczony wspinaniem nie ma ani sił, ani chęci, by udawać, by ukrywać swoja prawdziwą twarz”. (ks. Roman Rogowski)

„Kocham Tatry. Kocham ich pustkę i milczenie, ich martwość o spokój posępny. W ich mgłach błąka się myśl moja i szuka dawnych swoich wierzeń i miłości, uczuć i siły. Po ich dolinach i przełęczach chodzi myśl moja i smuci się, że nie może być ogniem w ogniu, wichrem w wichrze, światłem w świetle; że nie można być z wami, być waszym, o duchy żywiołów! Nad potokami usiada myśl moja i smuci się…” (Kazimierz Przerwa-Tetmajer)

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Poprzednia część: Cytaty o górach, cz. I
Następna część: Cytaty o górach, cz. III

Oceń ten artykuł
4.80
6
Zaloguj się, by skomentować