Kuźnice - symboliczny grób nieznanego sługi

sobota, 18 luty 2017 13:38

Kuźnice to jedna z najciekawszych dzielnic Zakopanego, którą przechodzi niemal każdy miłośnik gór wybierający się w rejon Hali Gąsienicowej.

Kiedy idąc przez Kuźnice wychodzimy z parku na ul. Przewodników Tatrzańskich, po prawej stronie nasz wzrok zatrzymuje wysoki krzyż i krata. Nie każdy wie, że to jeden z najstarszych zabytków Zakopanego – symboliczny grób nieznanego sługi.

Krzyż i kratę wykonano z żelaza wytopionego w kuźnickich hutach w pierwszej połowie XIX wieku. Ten symboliczny grób pochodzi z 1839 roku. Zabytek znajduje się na terenie dawnego parku dworskiego. Wzniesiono go dla uczczenia sługi o nieznanym nazwisku, który ocalił życie Edwardowi Homolacsowi gdy zbójcy napadli go na Słowacji. Na zabytku znajduje się napis "Oycze, w ręce Twe polecam ducha mojego - 1839 r." Odwiedzający to miejsce często myślą, że mają do czynienia z autentycznym grobem, tymczasem w rzeczywistości nieznany sługa został pochowany na obcej ziemi, a Edward Homolacs postawił krzyż jako pomnik wdzięczności za niebagatelny czyn.

Na terenie dworskim w Kuźnicach nadal można znaleźć nieliczne ślady dawnej, hutniczej przeszłości osady. Los dworu okazał się być jednak dość dramatyczny – on sam spłonął, sad który kiedyś otaczał budynek zmarniał, a później został wycięty. Z całego kompleksu ocalała jedynie dawna wozownia, w której goście Homolacsów niegdyś trzymali powozy a także żelazna krata otaczająca fontannę przed dworem Homolacsów.

Kiedy przejdziemy nieco dalej, na skraju dawnego parku dworskiego, jest budynek w którym mieściła się dyrekcja huty kuźnickiej, zaś po jej likwidacji Szkoła Pracy Domowej Kobiet, założona przez Jadwigę Zamoyską w Kórniku pod Poznaniem w 1882 r., i przeniesiona do Zakopanego w 1891 r. W tym samym budynku mieszkali również w latach 1889-1924 właściciele dóbr zakopiańskich - hrabia Władysław Zamoyski z rodziną.

Wizytę w Kuźnicach można polecić zarówno młodszym i starszym turystom. Najwygodniej jest przyjechać tutaj mikrobusem z dworca PKS (lub z innych przystanków w Zakopanem), a następnie zejść (cały czas w dół) z powrotem do centrum.

Małgorzata Tomik

Fot. www.zakopaneatrakcje.info

Oceń ten artykuł
5.00
4
Zaloguj się, by skomentować