Dawne schroniska - Pod Zawiesistą

środa, 25 wrzesień 2013 07:00

W Tatrach istniało niegdyś dużo więcej schronisk niż teraz. Po niektórych z nich nie ma już zupełnie śladu, niektóre straszą ruinami, inne zaś stoją do dziś, pełnią odmienną funkcję.

Schronisko Blaszyńskich pod Zawiesistą

Jednym z należących do tego ostatniego typu jest dawne Schronisko Blaszyńskich pod Zawiesistą, w Dolinie Chochołowskiej. Wycieczki w ten rejon stały się popularne już na początku XX wieku. Turystów przyciągały szlaki na Wołowiec i Rohacze oraz przez Iwaniacką Przełęcz na Kominiarski Wierch. Z czasem konieczna stała się budowa czegoś, co dziś nazwalibyśmy infrastrukturą turystyczną.

Niezależnie od schroniska na Polanie Chochołowskiej, swoją prywatną działalność w dolinie rozpoczęła rodzina Blaszyńskich. Pierwszym budynkiem był bufet znajdujący się nieopodal Wyżniej Bramy Chochołowskiej. Otwarto go w 1937 roku, ale funkcjonowanie przerwała wojna. Ostatecznie w 1945 roku budowlę zniszczyli Niemcy. Blaszyńscy natychmiast przystąpili do odbudowy, ale drugi bufet został zniszczony już rok później w wyniku walk pomiędzy Armią Ludową a oddziałami partyzanckim majora „Ognia”.

Nie zraziło to właścicieli, którzy postanowili wybudować nowy obiekt, tym razem schronisku u wylotu Doliny Starorobociańskiej. Chata pod Zawiesistą oferowała turystom dosyć marnej jakości usługi i spartańskie warunki, jednakże wszelkie niedogodności rekompensowała fantastyczna atmosfera w niej panująca.

W 1974 roku władze wykupiły schronisko od właścicieli i przekazały jest w ręce Tatrzańskiego Parku Narodowego. Budynek stoi do dziś. Aktualnie znajduje się tutaj leśniczówka, w której mieszka pracownik TPN. Nieopodal funkcjonuje wypożyczalnia rowerów.

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Poprzednia część: Dawne schroniska - Krzyżne
Następna część: Dawne schroniska - Pisana

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować