Dawne schroniska - Krzyżne

czwartek, 19 wrzesień 2013 08:00

Krzyżne to jedno z najciekawszych miejsc w Tatrach. Kapitalny widok stąd rozpościera się zwłaszcza w stronę Pięciu Stawów. W czasach dawnych w okolicach przełęczy można było nawet przenocować.

Powstanie schronu na Krzyżnem

Choć niniejszy cykl artykułów dotyczy schronisk, to przypadku chatki im. Maksymiliana Nowickiego, bo o niej mowa, ciężko używać sformułowania „schronisko”. Była to bowiem niewielka konstrukcja o wymiarach 4 x 5 m. Ściany zbudowane były z kamienia, dach zaś był drewniany. Schron postawiono w 1880 roku z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego, około 20 metrów nad przełęczą, na niewielkiej równi.

Szczyt popularności

W miarę upływu czasu niewielki obiekt zmuszony był przyjmować coraz większe rzesze chętnych. Odkąd można było na Krzyżnem przenocować, niezwykle popularne stały się wycieczki na wschód słońca właśnie na przełęcz lub na pobliski Wielki Wołoszyn. Prawdziwe szaleństwo rozpoczęło się, gdy ksiądz Walenty Gadowski, który sam często sypiał w chatce, w lipcu 1903 r. wyznakował pierwszy odcinek Orlej Perci – spod Wodogrzmotów Mickiewicza na Krzyżne właśnie.

Ze względu na duże zainteresowanie po otwarciu najtrudniejszego szlaku w Tatrach, przez chwilę planowano nawet rozbudowę schronu. Najśmielsze pomysły przewidywały budowę hotelu, do którego dojeżdżałoby się kolejką zębatą. Na szczęście te kuriozalne plany nie zostały wprowadzone w życie, a poczynania Towarzystwa Tatrzańskiego w następnych latach zaczęły zmierzać do tego, aby uczynić Krzyżne i Orlą Perć miejscami dostępnymi tylko dla zaprawionych w bojach turystów.

Koniec schronu i pozostałości

W 1915 roku chatka przestała być użytkowana. Turyści musieli zacząć szukać innych opcji do przenocowania w rejonie Orlej Perci. Co ciekawe, fundamentów nigdy całkowicie nie rozebrano. Ruiny schronu można podziwiać nieopodal Krzyżnego do dziś.

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Poprzednia część: Dawne schroniska - Pyszna
Następna część: Dawne schroniska - Pod Zawiesistą

Oceń ten artykuł
4.85
8

1 komentarz

  • Roberto poniedziałek, 13 październik 2014 07:19 napisane przez Roberto

    Bardzo chciałabym aby takie minimalistyczne schrony odbudowywać i budować ich coraz więcej. To byłaby świetna alternatywa dla wypasionych schronisk o standardach hotelowych. Także one mogłyby być uzupełnieniem schronisk i spania na glebie w zatłoczonych jadalniach.

Zaloguj się, by skomentować