PKL - historia i współczesność

niedziela, 15 marzec 2015 07:02

Polskie Koleje Linowe od lat realizują misję świadczenia kompleksowych usług w zakresie turystyki górskiej, związanej z realizacją przewozów kolejami linowymi, wyciągami narciarskimi oraz innymi urządzeniami rekreacyjnymi.

Polskie Koleje Linowe - historia

PKL urosło na strukturze marzeń, by skrócić drogę wiodącą na szczyt. Takim rozwiązaniem zainteresowani byli nie tylko, jak zwykło się sądzić, narciarze, ale również turyści, którzy bez znaczących trudów wędrówki mieli ochotę znaleźć się tam, gdzie nie każdy może dotrzeć. Operator przewozów osobowych w regionie górskim powstał wskutek restrukturyzacji i komercjalizacji Polskich Kolei Państwowych. Jedynym udziałowcem spółki są Polskie Koleje Górskie SA. Firma zatrudnia obecnie około 200 pracowników, posiada 9 kolei, 7 wyciągów, 5 zjeżdżalni, 100 ha tras narciarskich i przewozi rocznie 6 mln pasażerów. Prezesem Zarządu jest Janusz Ryś, natomiast w skład Zarządu wchodzą Jan Lasyk i Robert Ostrowski. Misją Polskich Kolei Linowych jest świadczenie kompleksowych usług w zakresie turystyki górskiej, związanej głównie z realizacją przewozów kolejami linowymi, wyciągami narciarskimi oraz innymi urządzeniami rekreacyjnymi. Realizując tę misję PKL prowadzi również modernizację istniejących ośrodków turystyczno-narciarskich podnosząc standard i komfort usług.

PKL i historia firmy sięga okresu międzywojennego, a dokładnie 1935 roku, kiedy to z dniem 24 lipca powołana została Spółka „Towarzystwo Budowy i Eksploatacji Kolei Linowej Zakopane – Kasprowy Wierch” popularnie zwana „Linkolkasprowy”. Inicjatorem projektu budowy KL Kasprowy Wierch był Minister Aleksander Bobkowski . Poprzez swój upór i podjęte działania doprowadził do rozpoczęcia budowy już 1 sierpnia 1935. W szczytowym okresie na budowie pracowała monstrualna ilość pracowników, około 1000 osób! Z datą 26 lutego 1936 ruszyła kolej linowa z Kuźnic do Myślenickich Turni. 3 dni później - 29 lutego - ukończono prace na budowie. Pierwszy srebrny wagonik dojechał na Kasprowy Wierch w niedzielę, dnia 15 marca 1936 r., po 227 dniach budowy. Tylko w pierwszym roku użytkowania linii na szczyt Kasprowego Wierchu skorzystało z niej 165 tysięcy osób. Ogromne koszty budowy (3,5 mln przedwojennych złotych) zwróciły się już do 1939 roku. W 1937 roku uznając trafną inwestycję uruchomiono kolejkę linowo-terenową na Górę Parkową w Krynicy. W kolejnym roku powstała kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę w Zakopanem (1938) i wyciąg saniowy z Kotła Gąsienicowego Na Kasprowy Wierch, w 1962 roku zastąpiony kolejką krzesełkową. W 1953 roku uruchomiono kolejkę linową gondolową na Szyndzielnię, koło Bielska-Białej. Lata powstania pozostałych linii: 1977 – kolej krzesełkowa na Butorowy Wierch w Kościelisku; 1991 – na Palenicę w Szczawnicy; 2003 – kolej terenowa na górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Najnowszym ośrodkiem turystyczno-narciarskim jest zakupiony w 2010 roku Mosorny Groń w Zawoi, położony u podnóża Babiej Góry "Królowej Beskidów". W grudnia 2003 roku w Zawoi otwarto nowoczesną kolej krzesełkową na Mosorny Groń (1045 m n.p.m.) o zdolności przewozowej 2400 os/godz. wraz ze sztucznie naśnieżaną i oświetloną narciarską trasą zjazdową o długości 1320 m i różnicy wzniesień 336 m. Wszystkie linie podlegają ciągłym modernizacjom.

PKL przeszło długi proces prywatyzacji. W 1947 roku utworzono przedsiębiorstwo pomocnicze „Państwowe Koleje Linowe”, upaństwowiono je i włączono w strukturę PKP. W 2000 roku doszło do restrukturyzacji podmiotu PKP Państwowe Koleje Linowe i przekształcenia w Polskie Koleje Linowe Spółka z o.o. 2008 rok przyniósł przekształcenie PKL Sp. z.o.o. w PKL S.A. W 2013 roku 98% udziałów w spółce kupuje fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners (2% udziału należą do Gminy Miasto Zakopane, Gminy Bukowina Tatrzańska, Gminy Kościelisko i Gminy Poronin).

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
4.00
1
Zaloguj się, by skomentować