Jak legalnie zdobyć Wielką Koronę Tatr?

środa, 22 luty 2017 13:50

Wielu turystów marzy o jej zdobyciu. Choć nie jest to czyn wybitny, skompletowanie wejść na czternaście najwyższych szczytów Tatr spędza sen z powiek ambitnym miłośnikom naszych gór wysokich.

Wielka Korona Tatr to zestawienia 14 najwyższych szczytów Tatr o wybitności powyżej 100 m i wysokości powyżej 8000 stóp, czyli 2438 m. Taki schemat oczywiście budzi skojarzenia z Wielką Koroną Himalajów, gdzie też mamy 14 szczytów, które przekraczają 8000, z tym że metrów. Do Wielkiej Korony Tatr należą:

1. Gierlach - 2665 m
2. Łomnica - 2634 m
3. Lodowy Szczyt - 2630 m
4. Durny Szczyt - 2625 m
5. Wysoka - 2565 m
6. Kieżmarski Szczyt - 2558 m
7. Kończysta - 2540 m
8. Baranie Rogi - 2536 m
9. Rysy - 2503 m
10. Krywań - 2496 m
11. Staroleśny Szczyt - 2492 m
12. Ganek - 2465 m
13. Sławkowski Szczyt - 2453 m
14. Pośrednia Grań - 2440 m

Poza Rysami, Krywaniem i Sławkowskim Szczytem na wierzchołki koronne nie prowadzą żadne szlaki turystyczne. Ich zdobywanie inną niż wspinaczkowa drogą bez opieki przewodnika jest w zasadzie nielegalne w świetle przepisów TPN i TANAP. Jest to jeden z powodów który znaczną część chętnych na zdobycie Korony wstrzymuje z rozpoczęciem realizacji planu. Inni podejmują ryzyko otrzymania mandatu.

Wspomniałam, że zdobycie Wielkiej Korony Tatr nie jest osiągnięciem wybitnym (dostępnym tylko dla bardzo zaawansowanych technicznie osób, z niewielką ilością wejść). Nie oznacza to jednak, że będzie łatwo. Choć większość klasycznych dróg prowadzi terenem o trudności 0+ (podobnie jak Orla Perć, w skali taternickiej oznacza to brak trudności wspinaczkowych), wejścia pozaszlakowe bywają bardzo trudne orientacyjnie. Nie bez przyczyny Staroleśny Szczyt nazywa się jednym z najtrudniej dostępnych szczytów Tatr…

Zgubienie właściwej drogi na szczyt może się wiązać z wejściem w większe niż spodziewane trudności, a na to nie zawsze jesteśmy gotowi (brak bezpiecznego odwrotu)! Brak oznakowania oznacza, że na drodze nie ma wyraźnie wydeptanych ścieżek, oprócz kopczyków nie znajdziemy żadnych wskazówek dotyczących właściwego kierunku, być może nie spotkamy nikogo. Trudności orientacyjne mogą spowodować znaczne wydłużenie czasu przejścia, czasem zmusić do biwaku w górach. Większość turystów która przeszła najtrudniejsze szlaki w Tatrach nie jest gotowa żeby samodzielnie zdobyć wszystkie szczyty Wielkiej Korony Tatr.

W świetle prawa legalne jest natomiast skompletowanie Wielkiej Korony Tatr drogami wspinaczkowymi (o trudnościach powyżej II, ewentualnie używając dróg klasycznych jako najbezpieczniejszy wariant zejścia). Wymaga to jednak umiejętności technicznych, sprzętowych i przede wszystkim doświadczenia.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
3.25
8
Zaloguj się, by skomentować