Cebularstwo w górach

środa, 23 listopad 2016 12:08

Nie, to nie jest artykuł prześmiewczy. Cebulaki w górach to jednostki wykazujące przejaw myślenia, sprytu, zapobiegania, dostosowania do warunków, poniekąd wiedzy specjalistycznej.

Cztery pory roku

Jedną z niewielu sytuacji kiedy cebularstwo przynosi pozytywne efekty jest zastosowanie go jako system ubioru w górach. Jesień jako okres plonów z cebularstwem powinien kojarzyć się mocno, dlatego też, turysto, tę porę roku o kapryśnej pogodzie najłatwiej przetrwać będąc Cebulakiem. Możesz wziąć to sobie do serca.

Specjaliści radzą

Ubieraj się jak ten Cebulak (nazwa tradycyjna "ubiór na cebulkę"). U podstaw systemu  leży tzw. Base layer ale Ty, Rodaku możesz zakodować w głowie polską nazwę - pierwsza warstwa izolacyjna. Ta część ubioru ma na celu utrzymanie wilgoci z dala od skóry. Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło ci się po stromym podejściu utonąć w własnej bawełnianej koszulce zdobyłeś już cenną wiedzę – pierwszą warstwą niekoniecznie powinna być bawełna. Sprawdzą się za to podstawowe komponenty cebulingu Base Layer, czyli tkaniny takie jak wełna merino, Polartec Power Dry czy Polartec Power Stretch itp. Na tej warstwie nie warto oszczędzać, sam to przyznasz jeżeli przyjmiesz styl Cebularza i na własnej skórze poczujesz… suchość i ciepło zamiast plecaka który przyssiewa się do mokrych pleców.

Druga warstwa cebularza

Druga warstwa ubioru tradycyjnie zwanego „systemem na cebulkę”, to tak zwana warstwa izolacyjna i nie…. taśma izolacyjna w żaden sposób się tu nie sprawdzi. Możemy pomyśleć za to o technologiach typu Polartec Thermal Pro, ubraniach puchowych, czy o syntetycznych izolatorach, takich jak Thinsulate czy Primaloft które zapewniają ciepło w różnych warunkach. Drugą warstwę Cebulaka dobieramy odpowiednio do spodziewanych warunków.

Ochrona od zewnątrz

Cebulak od góry okryty jest trzecią warstwą, zewnętrzną, która uchroni go przed wszelkim złem pogody niesprzyjającej czyli wiatrem, deszczem, śniegiem i wyjątkowo perfidnie skomponowanym przed naturę wypadkowym połączeniem tych komponentów. Ubieraj zatem Cebularzu hardshelle i softshelle wykonane z wodoodpornych/wiatroodpornych i oddychających tkanin. 

Przygotowany na sezon warstwowy – teraz możesz odebrać Cebularstwo jako komplement.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
3.55
14
Zaloguj się, by skomentować