Apel przed Majówką: maj to jeszcze nie lato

środa, 20 kwiecień 2016 12:51

Powoli kończy się kwiecień, który w Tatrach zawsze charakteryzuje się mniejszym ruchem turystycznym. Za chwilę Majówka – w tym roku bardzo długa – więc znów tłumnie wyjdziemy w góry. Warto w tym miejscu zaapelować o rozsądek w górach i odpowiednie przygotowanie się do wypraw, tak aby ten czas minął nam wszystkim w spokoju.

Przygotuj się dobrze na Majówkę

Pierwszą sprawą, o której należy w tym miejscu wspomnieć, jest zagrożenie lawinowe. W momencie, w którym piszę ten felieton, w całych Tatrach obowiązuje 1. stopień. Sytuacja może się jeszcze zmienić, niemniej jednak z całą pewnością można stwierdzić, że nadal należy mieć się na baczności. Lawinowa „jedynka” nie oznacza, że zagrożenia nie ma lub że jest ono niewielkie. W niektórych miejscach, w zależności od wielu czynników, ryzyko zejścia lawiny wciąż może być duże. Żeby Wam to uświadomić, przytoczę przykład. W zeszłą sobotę, przy malejącej „dwójce” lawiny schodziły masowo. Ta spod Kościelca była niezwykle groźna.

Tak więc nawet jeśli w dolinkach nie ma już ani grama śniegu, to i tak osoby wybierające się w wyższe partie Tatr powinny mieć przy sobie zestawy lawinowe. Lekceważyć tego nie mogą zwłaszcza ci, którzy wybierają się w Tatry Wysokie. Należy pamiętać, że tradycyjnie najwięcej śniegu jest pod Rysami. Niech nikomu nie wpadnie do głowy, żeby iść tam bez raków i czekana.

Na osoby podróżujące po Tatrach Zachodnich, gdzie śniegu jest mniej, czekają inne zagrożenia. W wielu miejscach będą leżeć tam stare płaty śniegu, na których łatwo się poślizgnąć. Wielu z nas, gdy ma do pokonania tylko krótki odcinek w śniegu, nie decyduje się na ubranie raków. Należy jednak co najmniej przemyśleć taką opcję, ponieważ poślizgnięcie się w eksponowanym terenie może skończyć się tragicznie.

Za wcześnie jeszcze, aby przewidzieć pogodę w czasie Majówki, niemniej jednak pamiętajmy, że zaczął się już sezon na burze w górach. Przy wysokich temperaturach zjawisko to może nas zaskoczyć na szlaku. Pamiętajmy, aby odpowiednio wcześnie patrzeć w niebo i starać się przewidzieć rozwój wypadków, a gdy jednak trafimy na burzę, zejść z grani i opuścić okolice cieków wodnych.

Apelujemy, aby spędzić tę Majówkę bezpiecznie. Aby tak się stało, należy mieć na uwadze, że maj to stosunkowo trudny miesiąc do podróżowania po Tatrach. Zachowajmy więc rozsądek i umiar.

Krzysztof Barcik

Fot. Flickr.com

Oceń ten artykuł
4.60
5
Zaloguj się, by skomentować