Szanujesz ratowników TOPR? Myśl w górach!

środa, 13 styczeń 2016 15:05

Ostatnio, dzięki założeniu oficjalnego fanpage’a, TOPR i jego działania w szerszym zakresie zawitały do naszej świadomości. Do wielu z nas dopiero teraz dotarło, jak wygląda codzienna praca ratowników – jak ekstremalne i trudne są wyprawy ratunkowe. Może zatem czas przemyśleć swoje zachowanie w górach?

Szanujmy pracę ratowników TOPR

Ratownik TOPR to jeden z zawodów najbardziej szanowanych w naszym społeczeństwie. Przynajmniej tak mogłoby się wydawać, gdyby prześledzić wpisy na Facebooku czy forach społecznościowych. Nowy fanpage TOPR w błyskawicznym tempie zdobywa popularność, a pod zdjęciami z akcji ratunkowych masowo pojawiają się lajki i komentarze, będące wyrazem szacunku i podziwu. Nic dziwnego – większość z nas czytając relacje z akcji nie zdaje sobie sprawy, jak wielki wysiłek został przez ratowników włożony w te kilkanaście godzin akcji streszczonych w kilku zdaniach tekstu. Co innego zdjęcia – te do nas jakoś bardziej przemawiają. Dlatego lajkujemy, wyrażamy szacunek.

Problem w tym, że niektórzy ten szacunek pozostawiają w domu, przy biurku z komputerem. Potem idziemy w góry i podejmujemy się ryzykownych, czasami bezsensownych przedsięwzięć. Co chwilę dowiadujemy się o turystach, którzy wyszli w góry nieprzygotowani, źle obliczyli czas wycieczki i zostali w trudnym terenie w ciemnościach, czy też w inny sposób narazili się na niebezpieczeństwo. Jeśli więc ktoś nie ma w sobie wystarczającej dozy instynktu samozachowawczego, niech pomyśli o ratownikach TOPR, których podobno tak bardzo szanuje, a którym dokłada pracy, czasami bardzo ciężkiej, przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie w górach.

Ktoś powie, że przecież to profesjonaliści – za to im płacą. Pamiętajmy jednak, że w historii Tatr wielokrotnie zdarzały się wypadki, w których ginęli ratownicy niosący turystom pomoc. Nie kuśmy więc losu – nie ryzykujmy życia i zdrowia swojego i ratowników TOPR.

Krzysztof Barcik

Fot. Piotr Oramus

Oceń ten artykuł
4.45
11
Zaloguj się, by skomentować