Jak uniknąć tłumów w Tatrach?

środa, 25 listopad 2015 14:13

Większość turystów przybywających w Tatry odwiedza kilka tych samych miejsc, w kilku najpopularniejszych porach roku. Ci, którzy szukają spokoju, a natrafiają na tłumy, są zawiedzeni. Na szczęście Tatry są duże, a rok długi, co daje nam mnóstwo możliwości uniknięcia zgiełku. Oto kilka banalnych porad, które pomogą unikać Wam tłumów:

Omijaj najpopularniejsze miejsca

Chcesz nie mieć do czynienia z masą ludzi? Unikaj Morskiego Oka, Doliny Kościeliskiej, Chochołowskiej, Giewontu, Orlej Perci, Doliny Pięciu Stawów, Hali Gąsienicowej, Rysów czy Kasprowego. To właśnie tam koncentruje się większość tatrzańskiego ruchu turystycznego i to tam najłatwiej trafić na tłumy.

Wybieraj Tatry słowackie

Nie od dziś wiadomo, że po słowackiej stronie ruch jest zdecydowanie mniejszy. Jak wielka jest skala tego zjawiska przekonasz się jednak dopiero, gdy odwiedzisz tamte strony. Wystarczy powiedzieć, że czasem przez położoną w słowackich Tatrach Zachodnich Dolinę Jałowiecką przez cały dzień potrafi przejść kilka osób...

Jedź poza sezonem

Listopad i pierwsza połowa grudnia to doskonały czas na wypad w Tatry. Podobnie z kwietniem, majem (oprócz Majówki) i pierwszą połową czerwca. Ktoś powie, że wówczas panują w górach trudne warunki. Owszem, łatwiej trafić na złą pogodę w listopadzie niż w lipcu, ale przypomnijcie sobie, jaką piękną złotą jesień mieliśmy w Tatrach właśnie w tym miesiącu, zanim spadł śnieg.

W wakacje jedź w tygodniu

W okresie wakacyjnym ludzi w Tatrach zawsze jest bardzo dużo, niemniej jednak nadal koncentrują się oni na wycieczkach w weekendy. Biorąc sobie dzień wolnego lub więcej w środku tygodnia możesz trafić na dużo mniejsze tłumy, co pozwoli złapać Ci oddech i cieszyć się górską wolnością.

Idź w czasie zachmurzenia

Większość ludzi chodzi w góry dla widoków, więc wybiera słoneczne dni. Nikt nie namawia Cię do chodzenia w deszczu, ale czasem możesz spróbować wyjścia w mniej pogodny dzień. Góry skąpane w chmurach, gdy tylko od czasu do czasu robią się przejaśnienia to bardzo piękny widok. We mgle, nie widząc innych turystów, poczujesz też smak samotności w górach.

Krzysztof Barcik

Fot. Marcin Gadowski, edit: Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
4.40
15
Zaloguj się, by skomentować