Zarażanie a zrażanie pasją

wtorek, 11 sierpień 2015 22:22

Na pewno znasz ten stan, kiedy każdemu dookoła chciałbyś opowiedzieć o szczycie który zdobyłeś, niezwykłych zjawiskach i euforii, jaką daje kontakt z czystą naturą gór. Dlaczego nie każdy chciałby słuchać?

Prawdziwa pasja to skarb. Koloruje nasze życie barwami, które nam samym najbardziej odpowiadają. Dzięki niej pracujemy nad swoimi umiejętnościami, nad słabościami psychicznymi i fizycznymi. Nasza codzienność nie jest podyktowana rutyną. Rozwijamy się i odkrywamy horyzonty, o których innym nawet się nie marzy. No właśnie. Trudno zrozumieć, ale nie każdy chciałby to wszystko. Część ludzi, zamiast zarazić naszą pasją, łatwo możemy do niej zrazić.

W górach jest wszystko, czego nienawidzę

Niektórzy nie lubią gór i koniec. Po prostu ten rodzaj wysiłku nie jest dla nich. Wysokość i ekspozycja ich przerażają, długość wędrówki nuży, a w parku narodowym czują się „nieswojo”. Nieprzyzwyczajeni do sporego wysiłku po drodze źle się czują, słabną. Ciągnięci przez swoją drugą połówkę lub przyjaciela idą, nieświadomi że będzie „aż tak trudno”. Można powiedzieć – no tak, ale każdy ma swój rozum. Nikt nikogo na siłę w góry nie ciągnie. Pamiętajmy tylko, że te osoby, którym daleko do typu wędrownika, mają inny powód wyjścia w góry: idą tam dla kogoś ufając w opowieści o tym, jak to wspaniale jest stanąć na szczycie. Bez doświadczenia, krok po kroku coraz bardziej nienawidząc gór myślą tylko o tym, że przecież idą z kimś doświadczonym, ostatecznie pokonają te trudności, będzie dobrze. Nie zawsze jest. Osoba którą paraliżuje strach porusza się mniej sprawnie, a co za tym idzie istnieje większe prawdopodobieństwo że w niewłaściwy sposób pokona trudności lub dojdzie do wypadku. Chcąc podzielić się z kimś radością gór pamiętajmy, że traumę przejścia trudnego szlaku nie tak łatwo wymazać z umysłu osoby, która nie powinna się tam znaleźć.

Ziarenko pasji

Jeżeli znalazłeś osoby, z którymi możesz dzielić swoją pasję, jesteś szczęściarzem. Jeżeli jednak ludzi wokół ciebie wyraźnie nie pociąga twoje górskie szaleństwo – odpuść i nie narażaj niepotrzebnie drogiej ci osoby. Nie da się uszczęśliwiać na siłę. Pasja rodzi się w człowieku, nie poza nim. Jeżeli czyimś przeznaczeniem jest trafić na górską ścieżkę, to na pewno tam się znajdzie, własnymi krokami.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
5
Zaloguj się, by skomentować