Czy muszę być obwieszony Gore-teksem?

środa, 06 maj 2015 13:35

Wśród niektórych miłośników gór utarło się przekonanie, że im droższy sprzęt, tym lepszy „taternik”. Nie próbując nawet rozprawiać się z tym całkowicie błędnym przekonaniem, warto zastanowić się, czy drogi sprzęt na szlaku jest nam naprawdę potrzebny, a jeśli tak, to czy na pewno wszystkie jego elementy?

Sprzęt i akcesoria przydatne w górach

Nasi dziadkowie chodzili po Tatrach w zwykłych ubraniach, które nie zawsze było wygodne, a mimo to odsetek osób ulegających wypadkom nie był większy niż teraz. Jeszcze przecież w latach 80. ciężko było marzyć o firmowym sprzęcie górskim. Dziś jednak panuje przekonanie, że turystyka górska to drogi sport. Same podróże śmiesznie tanie, ale ten sprzęt...

Nigdy nie byłem zwolennikiem „obwieszania się Gore-teksem”. Nie oznacza to jednak, że jestem za chodzeniem po górach w dżinsach i trampkach. Po prostu pewne rzeczy wymagają wyważenia, zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy naszą przygodę z górami.

Większość drogich akcesoriów wcale nie jest nam od razu potrzebna. Nieprzemakalną kurtkę śmiało może zastąpić zestaw zwykła kurtka plus peleryna, a nasz plecak wcale nie musi mieć naszywki drogiej marki, byle byłby wygodny i praktyczny. Co istotne, pieniądze zaoszczędzone na drogie zakupy możemy z powodzeniem przeznaczyć na inne akcesoria, które w górach są dużo bardziej przydatne niż drogie spodnie. Zamiast nich można kupić apteczkę, czołówkę, kompas, ładowarkę typu „power bank” – i kilka innych gadżetów, które dla naszego bezpieczeństwa mogą mieć kluczowe znaczenie, a o których często zapominamy.

Osobiście uważam, że z elementów ubioru nie wolno oszczędzać tylko na butach. Tutaj warto wydać więcej, zwłaszcza ze względu na podeszwę, która na trudnych szlakach, w niekorzystnych warunkach, trzymając się skały może uratować nam życie. Dobre buty można kupić za kilkaset złotych, ale różnica między nimi a zwykłymi adidasami, których często używają początkujący, jest gigantyczna.

Naturalnie osobną rzeczą jest sprzęt zimowy. Raków i czekana nie zastąpimy niczym tańszym, a chodzenie bez nich może zakończyć się tragicznie.

Planując swoje wydatki na sprzęt górski i nie mając jednocześnie kilkutysięcznego budżetu, warto zrobić sobie listę priorytetów, od butów poczynając i z czasem dokupując pozostałe elementy ekwipunku.

Krzysztof Barcik

Fot. Flickr.com

Oceń ten artykuł
4.10
10

3 komentarzy

  • tatro środa, 06 maj 2015 23:38 napisane przez tatro

    http://tatro.blog.onet.pl/2014/08/01/buty-w-gorach-ranking-subiektywny/

  • Krzysiek_C środa, 06 maj 2015 20:55 napisane przez Krzysiek_C

    Jakie buty na lato polecacie??

  • Krzysiek_C środa, 06 maj 2015 20:53 napisane przez Krzysiek_C

    Jakie buty na lato polecacie??

Zaloguj się, by skomentować