Nie lekceważ wiosny!

środa, 11 marzec 2015 15:19

Na północ od Tatr od jakiegoś czasu nie ma już śniegu. Na Polanie Chochołowskiej pojawiły się już krokusy. W powietrzu czuć zapach wiosny. Wszystko to może sprawić, że wyda nam się, iż większe w związku zimą zagrożenie dla podróżujących po górach maleje. Nic bardziej mylnego!

Wiosna w dolinach a wiosna w górach

Wbrew pozorom na wiosnę w Tatrach zdarza się bardzo dużo wypadków. Wielu z nich winni są sami turyści, którzy błędnie utożsamiają pogodę panującą na równinach z pogodą w górach. Dość powiedzieć, że niedawno otrzymaliśmy pytanie o to, czy na Rysy można już iść w adidasach...(!)

Nigdy nie można iść na Rysy w adidasach, a wybierając się na wiosenne wypady nawet dużo niżej, należy przygotowywać się jak na wycieczkę zimową. I to w zasadzie do czerwca. Należy mieć przy sobie raki, czekan, początkowo także zestaw lawinowy i wszystkie inne niezbędne elementy wyposażenia.

Wiosna w górach to tak naprawdę bezpośrednie przejście z zimy do lata, z niewielkimi tylko typowo wiosennymi symptomami, jak wspomniane już krokusy. Obecnie w Tatrach jest jeszcze mnóstwo śniegu – specjaliści podkreślają, że w tym roku może poleżeć on wyjątkowo długo. Nie jest tajemnicą także, iż nawet przy wysokich temperatura nie stopnieje on od razu. Na przełomie kwietnia i maja zapewne wkroczymy w najniebezpieczniejszą dla turystów fazę wiosny.

Faza płatów śniegu, bo o niej mowa, to czas, w którym nasza czujność może zostać wyjątkowo łatwo uśpiona. W dolinach panować będzie piękna, wiosenna pogoda, a na szczytach pozostaną pojedyncze płaty śniegu. Niemniej jednak to właśnie one mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Zazwyczaj wtedy zniechęceni dobrymi warunkami nie zabieramy raków lub widząc płat, którego przejście zajmie nam kilka minut, nie decydujemy się ubrać tychże raków na nogi. Corocznie przez to zaniedbanie giną w Tatrach turyści... Cieszmy się wiosną. Pamiętajmy jednak, że w górach wygląda ona zupełnie inaczej niż obok naszego domu.

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
4.80
6
Zaloguj się, by skomentować