Obozy wędrowne po Tatrach polskich 2017

TERMINY:         

  • 18-22 września

Obozy wędrowne to idealna propozycja dla osób, które chcą czegoś więcej niż tylko wędrowania po górach. Jest to oferta dla tych, którzy chcą szczegółowo poznać Tatry, ich topografię, historię, florę oraz faunę. Podczas wyprawy, poza noclegami w klimatycznych schroniskach, będziemy pracować z mapą, nauczymy Cię na jej podstawie planować wycieczki, poznasz lepiej topografię Tatr (omówimy widoki, nauczymy się przebiegu grani), zapoznasz się z historią gór oraz otaczającą nas przyrodą.

Ta oferta to idealny sposób na spędzenie czasu podczas nadchodzącego sezonu urlopowego.
Zdobyte doświadczenie, zapierające dech w piersiach krajobrazy, przeżycie niezapomnianej przygody i odkrywanie ducha gór z pewnością spowodują, że będziecie mieli ochotę wrócić.

MAKSYMALNA ILOŚĆ OSÓB: 5

CENA: 850 zł/osoba

CO ZE SOBĄ ZABRAĆ?

·         Plecak min 35 litrów (przy planie żywienia się w schroniskach), 50/60 litrów przy planie noszenia jedzenia ze sobą.

·         Śpiwór

·         Karimatę, alumatę lub matę samopompującą (najwygodniejsza)

·         Buty na zmianę do schroniska

·         Buty trekkingowe (jeżeli posiadasz niskie, warto zabrać także wysokie – może przytrafić się dzień gorszej pogody)

·         Ubrania (kurtka od deszczu, 1x ciepły polar, 1x cieńszy polar, 2x skarpety trekkingowe, 2x koszulki termoaktywne, 2x skarpety do butów trekkingowych, 1x spodnie trekkingowe, 1x krótkie spodenki – nie zalecamy brania dużej ilości ubrań, bowiem można prać w schroniskach!)

·         Kosmetyczka

·         Ręcznik

·         Mapa turystyczna, coś do pisania, zeszyt – obowiązkowo!

·         Krem z filtrem, okulary, chustę 8 w 1 – rzeczy bardzo przydatne!

·         Czołówka, kompas – o ile posiadasz, nie ma potrzeby kupowania na wycieczkę

UWAGA! Sugerujemy żywienie się w schronisku, noszenie jedzenia znacząco zwiększa ciężar plecaka!

PLAN WYCIECZKI

Dzień 1

7:00 – spotkanie z przewodnikiem u wylotu Doliny Chochołowskiej
Trasa: Siwa Polana – Schronisko na Polanie Chochołowskiej – Grześ – Rakoń – Wołowiec – Kończysty Wierch – Starorobociański – Ornak – Iwaniacka Przełęcz – Ornak (nocleg w schronisku)

Dzień 2

Schronisko Ornak – Dolina Tomanowa – Ciemniak – Czerwone Wierchy – Kondracka Przełęcz – Schronisko na Hali Kondratowej (nocleg)

Dzień 3

Schronisko na Hali Kondratowej – Przełęcz Pod Kopą Kondracką – Suche Czuby – Kasprowy Wierch – Świnica (opcjonalnie zejście nad Czarny Staw Gąsienicowy) – Zawrat – Pięć Stawów (nocleg)(UWAGA. dla grup z bardzo dobrą kondycją istnieje możliwość przejścia tego dnia Orlej Perci i dalej przejścia zgodnie z wersją drugą!)

Dzień 4 - wersja pierwsza

Pięć Stawów – Orla Perć – Odcinek od Zawratu po Kozi, lub Kozi – Krzyżne (zależy od kondycji i decyzji grupy) – Pięć Stawów (nocleg)

Dzień 4 - wersja druga (w przypadku zalegania śniegu na Orlej Perci)

Pięć Stawów – Szpiglasowy Wierch – Wrota Chałubińskiego - Morskie Oko (nocleg)

Dzień 5 - wersja pierwsza

Pięć Stawów – Szpiglasowy Wierch – Morskie Oko – Palenica Białczańska (Koniec)

Dzień 5 - wersja druga

Morskie Oko - Rysy - Morskie Oko - Palenica Białczańska (Koniec)

DODATKOWE UWAGI DO PLANU

·         Plan obozu wędrownego po Tatrach może być modyfikowany w zależności od możliwości grupy zarówno w planie przed wycieczką jak i w trakcie trwania obozu. Co to oznacza? Głównie możliwość zwiększenia trasy dla osób o bardzo dobrej kondycji. Istnieje możliwość przedłużenia trasy dnia 3 i przejścia Orlej Perci (fragment do Koziego Wierchu, lub nawet całość) tego dnia, dzięki czemu dnia 4 znajdziemy się nad Morskim Okiem i dnia 5 zdobędziemy Rysy. Wtedy dzień 3 będzie naprawdę wymagający, natomiast dzień 4 to przejście przez Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka, będzie można się solidnie wyspać, zjeść śniadania i późno ruszyć na szlak.

UWAGA! Osoby o nieco słabszej kondycji nie muszą się martwić intensywnością trasy (nawet w przypadku modyfikacji wariantu na Orlą Perć i Rysy). Wycieczka została zaplanowana tak, aby intensywność dni dawała możliwość odpoczynku, a dla osób bardzo potrzebujących, będzie możliwość odpoczynku cały dzień (oczywiście odpoczynek jest tylko dla chętnych, nie dla całej grupy i odbywa się w schronisku). Tempo także będzie odpowiednio dostosowywane, aby całość to była przyjemna wycieczka z dużą ilością nauki, a nie sprinterskie przejście Tatr.

Istnieje możliwość zamiany wersji pierwszej i drugiej, bez względu na to czy na Orlej Perci zalega śnieg. Decyzja grupy.

·         W przypadku zalegania śniegu na Orlej Perci nie będzie przejścia tą częścią trasy!

OPIS TRUDNOŚCI KAŻDEGO DNIA, MOŻLIWOŚCI ODPOCZYNKU

DZIEŃ 1

·         Trasa długa, wymagająca kondycyjnie. Zaplanowana na pierwszy dzień ze względu na dużą ilość sił. Start wcześnie rano w Dolinie Chochołowskiej, koniec wieczorem w Dolinie Kościeliskiej. Trudności technicznych brak, jedyna trudność to długość trasy.

DZIEŃ 2

·         Trasa krótka, która pozwoli nam zjeść spokojnie śniadanie w schronisku i porządnie się wyspać po poprzednim, długim dniu. Tego dnia nogi powinny odpocząć.

DZIEŃ 3

·         Czeka nas wczesne wyjście ze schroniska na Hali Kondratowej i przyjemne przejście od Przełęczy Pod Kopą Kondracką granią na Zawrat przez Świnicę. Szlak umiarkowanie długi, trudny i eksponowany. To będzie dzień sporych wrażeń (UWAGA! Dla grup z bardzo dobrą kondycją istnieje wariant przejścia od Zawratu po Kozi Wierch lub Krzyżne tego samego dnia i zejście do Pięciu Stawów Polskich, szlak wtedy jest bardzo długi oraz bardzo trudny! Kolejne dni tj. dzień 4 i 5 są wtedy zgodne z wersją drugą)

DZIEŃ 4

·         WERSJA PIERWSZA – Orla Perć, najtrudniejszy szlak w Polsce, trudno i eksponowanie. Odległość do pokonania dla nóg nie jest duża, jednak ilość wrażeń i trudności powodują, że zmęczenie na koniec dnia z pewnością wystąpi (UWAGA! Dla osób, które mocno odczują wcześniejsze dni będzie możliwość pozostania w schronisku).

·         WERSJA DRUGA – szlak umiarkowanie długi, trudny i eksponowany. Przejście przez Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka.

DZIEŃ 5

WERSJA PIERWSZA - szlak umiarkowanie długi, trudny i eksponowany. Przejście przez Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka i dalej na Palenicę Białczańską, koniec.
 
WERSJA DRUGA – wejście na Rysy, szlak mocno eksponowany, trudny. Zejście do Morskiego Oka i Palenicy Białczańskiej. Koniec.

CO BĘDZIEMY ROBIĆ W TRAKCIE WYCIECZKI ORAZ WIECZOREM W SCHRONISKU?

Obóz wędrowny po Tatrach to nie tylko samo przejście przez najpiękniejsze zakątki Tatr po stronie naszego kraju, ale przede wszystkim nauka. Wycieczka ma na celu podnieść Twoją wiedzę topograficzną, historyczną oraz przyrodniczą. Co dokładnie będziemy robić?

W TERENIE:

·         Rozpoznawać szczyty, nauczysz się rozumieć panoramy, tak aby zmiana perspektywy nie była dla Ciebie kłopotliwa.

·         Będziemy rozpoznawać kwiaty, rozmawiać o przyrodzie. Dowiesz się wielu fascynujących rzeczy, które już na zawsze zmienią Twoje podejście do gór.

·         Poznasz historię miejsc w których będziemy, dowiesz się o rzeczach, które do tej pory były Ci obce.

·         Przeniesiemy się do XIX wieku, pójdziemy śladem odkrywców Tatr poznając ich fascynujące historie.

W SCHRONISKU

·         Będziemy pracować z mapą, nauczysz się planować wycieczkę na podstawie mapy oraz oceniać nachylenie stoku na podstawie poziomic.

·         Będziemy pracować z mapą graniową, tak abyś nauczył się przebiegu grani w Tatrach, nazw dolin oraz zrozumiał panoramy tatrzańskie.

·         Będziemy pracować ze zdjęciami, na których omówimy panoramy ze szczytów na których będziemy oraz rozpoznamy kwiaty.

·         Zorganizujemy konkurs wiedzy o zwierzętach tatrzańskich.

·         Zorganizujemy konkurs wiedzy topograficzny.

·         Poznasz wiele ciekawych historii, porozmawiamy na temat, które Cię interesują np. sprzęt, trasy itd.

CENA NIE OBEJMUJE WYŻYWIENIA I NOCLEGU! Śpimy na podłodze i żywimy się we własnym zakresie!

Zaloguj się, by skomentować