Warunki w Tatrach 13-15 grudnia

piątek, 13 grudzień 2013 08:46

Na horyzoncie słońce. Szykuje się weekend, w którym wywalczy ono dominację i przez kolejne dni możemy mu spojrzeć w Tatrach prosto w twarz, z mniejszymi lub większymi przeszkodami w formie zachmurzenia.

Dziś piątek, trzynasty dzień grudnia, co dla przesądnych wiąże się z dużym ryzykiem, które obiektywnie dziś nie będzie występować w takiej skali w Tatrach. Już od wschodu słońca (godz. 7.25), radosne promienie opierają się na tatrzańskich szczytach, niebo zachmurzy się dopiero po południu. Nad Zakopanem zalegają mgły. Tatry są jednak „czyste”. Do zachodu ( o godz. 15.41), licząc od wschodu słońca, zostaje 8 godzin i 16 minut czasu na wędrówkę. Po zmroku, lepiej się nie poruszać, samotna wędrówka to także zły pomysł.

Dziś  ciepło, w dolinach i strefach reglowych, możemy spodziewać się nawet do 7 st. C. na plusie. Wyżej, na wysokości około 1500 m n.p.m., o 3 st. mniej. W wysokich partiach górskich (około 2000 m n.p.m.) temperatura będzie się wahać w ciągu dnia, w okolicy 0 st. C. Niebo będzie dziś niemal bez skazy (do 20% pokrycia chmurami). Z niewielką siłą (jedynie porywy na wysokościach graniowych do 20 km/h) powieje wiatr, z kierunków południowego i południowo-zachodniego. Termika: zimno i sucho. Opady deszczu czy śniegu nie są dziś prognozowane na żadnej z wysokości.

Sobota pod względem temperatury, od piątku będzie się różnić ochłodzeniem o 1 st. C dla każdej warstwy wysokości: około 1000 m n.p.m. w ciągu dnia wyniesie najwięcej 6 s. C.; dla 1500 m n.p.m. spodziewamy się 3 st. C. a w najwyższych partiach Tatr – temperatura na minimalnym minusie. Będzie zimno i sucho (termika). Słońce górować będzie nad chmurami z takim samym uporem, jak w piątek (10-20% zachmurzenia), choć do południa może się wydawać, że skupia się coraz więcej chmur. Zawieje nieco lżejszy wiatr (8 km/h, w porywach 13). Dla drugiego dnia weekendu, wszelkie opady również nie są prognozowane.

W niedzielę słońce znudzi się królowaniem na tatrzańskim niebie, spodziewamy się większego zachmurzenia. Nie znaczy to jednak, że całkiem opuści górskich piechurów (do 50% zachmurzenia). Temperatura znów spadnie niżej o kilka stopni. W strefach reglowych najwyższa może wynieść 0 st. C., wyżej: -3 st. C.; na wysokościach (około 2000 m n.p.m.) odnotuje się -7 st. C. Południowo-zachodni wiatr nie zmieni swojego nasilenia w strefie graniowej, niżej lekko osłabnie. Termika: mroźno i sucho, bez spodziewanych opadów atmosferycznych.

Obecnie (piątek), w Tatrach polskich, obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, z przewidywaną tendencją malejącą. Planując wyjście w góry w ciągu następnych dni, należy śledzić rozwój sytuacji i drogę dobierać zgodnie z zasadami bezpieczeństwa poruszania się po terenie wysokogórskim w zimie. Po ostatnich opadach, którym towarzyszył silny wiatr, nadal szczególną uwagę należy zwracać na kumulacje śniegu przewianego wiatrem, zwłaszcza powyżej 1400 m n.p.m.

TPN informuje, że w wyższych partiach Tatr  panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. W wielu miejscach utworzyły się zaspy i śnieg jest przepadający,  miejscami szlaki mocno oblodzone, powyżej schronisk w większości nieprzetarte, co może utrudnić orientację w terenie.  Wyjście powyżej 1300 m n.p.m. wymaga doświadczenia i sprzętu, koniecznych do uprawiania zimowej turystyki wysokogórskiej.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Piotr Oramus

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować