Będzie sztuczny zbiornik pod Kasprowym?

czwartek, 12 grudzień 2013 12:53

Andrzej Biernat, nowy minister sportu, przedstawił kontrowersyjny pomysł zbudowania sztucznego zbiornika z wodą, który miałby posłużyć do sztucznego naśnieżania tras narciarskich na Kasprowym Wierchu.

Wg pomysłodawcy zbiornik ma powstać w okolicach Myślenickich Turni i mieć pojemność około 1000 metrów sześciennych. Stamtąd woda ma być ciągnięta rurami zarówno na Halę Gąsienicową, jak i na Goryczkową, gdzie zasili armatki wodne.

 

Budowę takiego obiektu ma umożliwić nowa ustawa o rozwoju narciarstwa, która wprowadza kompleksowe zmiany w wielu przepisach prawnych - od ochrony przyrody, przez sport, aż po prawo budowlane. Zwolennicy budowy zbiornika swój pomysł argumentują koniecznością konkurencyjnej walki o narciarzy ze Słowakami, którzy rokrocznie na terenie TANAP udostępniają nowe trasy i wyciągi.

 

Oczywiście przeciwko takiemu rozwiązaniu protestuje TPN. Podnosi się argumenty mówiące o tym, że decydenci z Warszawy i Krakowa, którym marzy się na Kasprowym Wierchu stacja narciarska w stylu alpejskim, mają niewielkie pojęcie o okolicznościach, w jakich funkcjonuje infrastruktura w tym miejscu. Przedstawiciele parku twierdzą, że takie rozwiązanie wcale nie ulepszy oferty dla narciarzy. Tłumaczą, iż nie da się naśnieżać stoków przy wietrze rzędu 15 m/s, który w tej okolicy jest normą. Kasprowy z przyczyn pogodowych dostępny jest dla miłośników białego szaleństwa tylko przez około 1/5 zimy. Naśnieżanie niewiele więc da, jeśli kolejki nie będą czynne, a skala ingerencji w środowisko naturalne będzie ogromna. Podobnego zdania są organizacje ekologiczne.

 

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
0.00
0

2 komentarzy

  • Ola. czwartek, 12 grudzień 2013 18:28 napisane przez Ola.

    Proponuję jeszcze tramwaje przez Orlą. Ludzie są po prostu bezmyślni.

  • lukkry czwartek, 12 grudzień 2013 14:59 napisane przez lukkry

    To jest przerażające.

    Proponuję również ruchome schody na Giewont, bo panie w szpilkach nie mogą "zdobyć" tego szczytu oraz 8 km targowiska wzdłuż ceprostrady na Morskie Oko. Zróbmy drugie Krupówki.
    Dochodzę do wniosku, że każdy nowy minister musi po prostu zaistnieć, a w jaki sposób najlepiej ??? W KONTROWERSYJNY !!!

Zaloguj się, by skomentować