Warunki w Tatrach 6-8 XII (orkan Ksawery)

piątek, 06 grudzień 2013 08:23

Rozpoczynający się właśnie weekend wydaje się dość nietypowy. Wypadające na piątek Mikołajki, a także kolejne dni, w całym kraju postrzegane są przez pryzmat niebezpiecznego orkanu Ksawerego. Jak będzie w Tatrach?

Dziś piątek, szóstego grudnia, dzień obchodzony jako Mikołajki. Słońce wstało w Zakopanem o godzinie 7.18, swą wędrówkę nad horyzontem skończy o 15.42.  To daje nam możliwość 8 godzin 24 minut wędrówki w świetle dziennym, ale tylko teoretycznie. Wyjście w góry nie jest zalecane ani dziś, ani jutro. W Tatrach wieje bardzo silny, zachodni i zachodnio-południowy wiatr, który w porywach osiągać może nawet 110 km/h.

Wiejąc z tak niszczycielską siłę, może nie tylko – dosłownie – zdmuchnąć człowieka z grani, ale doprowadzić do łamania się drzew i gałęzi, bardzo szybko wychładza organizm. Najsilniejsze porywy (130 km/h) wystąpiły minionej nocy, między  godziną 18:00 a 3:00, prognozowane są jednak nadal, od godziny 9:00 do 18:00. W Zakopanem prędkość wiatru do 75 km/h. Lepiej zostać w domu. W Tatrach występuje umiarkowane zagrożenie lawinowe, które za sprawą siły wiatru, charakteryzuje się tendencją rosnącą. Możemy doczekać się „trójki”.

Siła wiatru znacznie obniża temperaturę odczuwalną, która na wysokości graniowej w piątek wyniesie nawet – 30 st. C., choć mierzalna wyniesie dziś -12 st. C. Niżej nieco lepiej, ale też mroźno. Maksymalna temperatura na wysokości ok. 1500 m n.p.m. wyniesie -9 st. C., odczuwalna, za sprawa wiatru, znacznie niższa. W dolinach -5 st. C. Wieje słabiej, ale w porywach prędkość wiatru również może osiągnąć nawet 60 km/h. W ciągu dnia zachmurzenie zmienne, przeważnie umiarkowane. Słońce będzie rzadko wyglądać zza chmur. Bardzo mroźno. Prognozowane są opady śniegu.

Sobota w Tatrach również nie przyniesie dobrych warunków, wyjście w góry jest odradzane. Wiatr nieco zelżeje, ale nadal będzie groźny. Jego podmuchy na wysokości graniowej nadal będą mogły osiągać duże prędkości, maksymalnie 70 km/h. Będzie mroźno, w dolinach  -7 st. C., na wysokości około 2000 m n.p.m. -14 st. C. Zachmurzenie się zmniejszy, słońce częściej będzie wyłaniać się zza chmur. Temperatura odczuwalna znacznie niższa od mierzalnej. Wystąpią nieznaczne opady śniegu.


Niedziela to najbardziej korzystny pogodowo dzień weekendu 6-8 grudnia. Niebo tego dnia będzie kapryśne (przeważnie zachmurzone, chwilami niemal bezchmurne), nie przewiduje się jednak opadów śniegu ani deszczu. Nadal mroźno. Temperatura w dolinach osiągnie maksymalnie -6 st. C.; na wysokościach -13 st. C. Odczuwalna, oczywiście, o wiele niższa. Prędkość wiatru zarówno na wysokościach graniowych jak i w dolinach, w porywach wynieść może 40 km/h.
 
Podsumowując, w Tatrach w ten weekend panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki pieszej i wspinaczki. Opady śniegu z towarzyszącym bardzo mocnym wiatrem, będą skutkowały odkładaniem mas śniegu po stronie zawietrznej oraz wypełnianiem formacji wklęsłych niezwiązanym śniegiem. Do zagrożeń należą łamiące się na skutek wiatru drzewa i spadające gałęzie. Bardzo łatwo o wychłodzenie organizmu. Wychodzenie w wyższe partie gór nie jest wskazane. Dodatkowo krótki dzień, nie daruje perspektyw na wędrówkę w komfortowym tempie. Bądźmy rozważni.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Piotr Oramus

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować