Warunki w Tatrach 29.11 - 01.12

czwartek, 28 listopad 2013 20:10

W Tatrach nieodwołalnie zagościła zima. Miejscami, na szlakach zalega nawet do 50 cm świeżego śniegu. Od kilku dni możemy obserwować komunikaty TOPR (za EAWS), dotyczące zagrożenia lawinowego.

Ostatni weekend listopada będzie częstował nas dość zmienną pogodą, jednak już zdecydowanie nie jesienną, a zimową. Dziś piątek, 29 dzień miesiąca. Słońce wstało nad Zakopanem o godzinie 7.09, skończy swoją wędrówkę dokładnie 8 godzin i 37 minut później – o godzinie 15.46. Nie potrzeba zmysłu spostrzegawczości, by zauważyć, że to niewiele czasu na długą wędrówkę, zwłaszcza w zimowych warunkach, jakie obecnie panują w Tatrach.
   
Piątek zapowiada się jako mroźny dzień (termika: mroźno i mokro). Maksymalna temperatura, jakiej możemy spodziewać się w strefach regla dolnego i górnego, wyniesie -2 st. C. Wyżej,  na piętrze kosówki będzie chłodniej: -5 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. temperatura spadnie nawet do -9 st. C. Wiejący z zachodu wiatr o nieznacznej sile sprawi, że temperatura odczuwalna będzie niższa (w przypadku wszystkich dni). Niebo zasłoni gęsta warstwa chmur (do 90%), wystąpią również mgły – jednak wraz z biegiem dnia, widzialność będzie się poprawiać. Istnieje ryzyko wystąpienia niewielkich opadów śniegu, o charakterze przelotnym. Niewielka ilość śniegu może poprószyć również w noc z piątku na sobotę.
   
Kolejny dzień weekendu również pochmurny, mroźny i mokry (termika). Południowo-zachodni wiatr zwiększy swoją moc do 4 m/s, co nadal nie będzie dotkliwie odczuwalne. W dolinach maksymalna temperatura wyniesie -1 st. C; na wysokości ok. 1500 m n.p.m.: -4 st.C, zaś w strefie graniowej, mróz osiągnie -7 st. C. To już nieco cieplej, niż w dniu poprzednim. Niebo przez przeważającą część dnia, pokrywać będą chmury (do 90%), z powodu jednoczesnego występowania mgieł, widzialność będzie bardzo słaba. Prawdopodobieństwo wystąpienia przelotnych opadów śniegu jest bardzo małe.
   
Niedziela niespodziewanie wypłoszy chmury, w ciągu dnia pokrywać one będą maksymalnie 20 % nieba, na którym królować będzie słońce. Ten dzień zapowiadany jest jako mroźny i suchy (termika). W strefach reglowych, temperatura będzie się wahać w okolicy 0 st. C. Wyżej możemy spodziewać się maksymalnie -3 st. C; na wysokości około 2000 m n.p.m., mróz zelżeje do -6 st. C. Wiatr powieje z ledwie odczuwalną prędkością 1 m/s. Dzień nie przyniesie opadów.
   
Pamiętajmy, że warunki panujące obecnie w Tatrach, są typowo zimowe. TPN ostrzega przed udaniem się w partie graniowe i szczytowe Tatr; przebywanie powyżej 1300 m n.p.m. odradzane jest osobom, które nie posiadają zimowego doświadczenia górskiego. Część szlaków jest nieprzetarta, co może utrudnić orientację w terenie.
   
Planując wyjście w góry, należy koniecznie uwzględnić nie tylko pogodę, ale i jakże ważny –  stopień zagrożenia lawinowego. Szczególnie narażone na wypadki lawinowe (nie tylko przy wysokim prawdopodobieństwie zejścia lawin) są: obszary powyżej 1300 m n.p.m.; stoki o wystawie północnej; północno-wschodniej i północno-zachodniej. Wybierając się w góry, należy posiadać umiejętność oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować