Warunki w Tatrach 22-24 listopada

czwartek, 21 listopad 2013 22:48

Weekend w Tatrach, pod względem pogodowym, będzie zmienny. Nie zaznamy jednak wiele przyjemnych przejaśnień, chmury będą górować nad słońcem. Spodziewamy się też opadów deszczu i śniegu.

Dziś piątek, 22 listopada. Choć na większości obszaru Polski będzie dziś padać, w Tatrach to zdecydowanie najlepszy pogodowo dzień do planowania górskiej wycieczki w ten weekend. Słońce wzeszło nad Tatrami o godzinie 6.59 i nie opuści nieba aż do godziny 15.52. dzień potrwa dokładnie 8 godzin i 53 minut. Ci, którzy wyjdą na szlak, niech nacieszą się słońcem, którego w kolejnych dniach będzie jak na lekarstwo. Zachmurzenie umiarkowane (40-50% nieba) nie odbierze im pięknych widoków. Spodziewana termika to: zimno i sucho. Opady deszczu lub śniegu spodziewane są dopiero w kolejnych dniach weekendu.
 
W piątek w dolinach maksymalna temperatura wyniesie 8 st. C. Nieco wyżej, w warstwach reglowych, 5 st C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. możemy spodziewać się 1 st. C., choć wskazówka termometru przez większość dnia wahać się będzie koło 0 st. C. dzień zapowiadany jest jako bezwietrzny.
   
Sobota, 23 listopada, będzie dniem pochmurnym (do 90% nieba), wystąpić mogą niewielkie, przelotne opady śniegu z deszczem. Wiatr, wiejący ze wschodu, osiągnie zarówno w dolinach, jak na wysokościach, 2 m/s. Termika: zimno i mokro. Maksymalna temperatura powietrza w ciągu dnia, wynosić będzie: w dolinach 6 st. C.; na wysokości pięter reglowych 3 st. C.; w wysokich partiach górskich możemy spodziewać się 0 st. C, z tendencją wahania się w dół.
   
Niedziela również nie będzie sprzyjała wędrówkom. Zachmurzenie (90% nieba) utrzyma się, nasilając się do całkowitego braku widoczności. Tego dnia, w Tatrach spodziewamy się opadów śniegu (termika: mroźno i mokro). Maksymalna temperatura na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wyniesie 5 st. C. (opady deszczu); na wysokości ok. 1500 m n.p.m. 2 st. C. (śnieg), zaś piętro turniowe poczęstuje nas ujemną temperaturą: - 2 st. C. (śnieg). Wiatr, który zmieni swój kierunek na północny, nie nabierze na sile. Tego dnia, widzialność będzie bardzo ograniczona, co należy wziąć pod uwagę planując wyjście w góry.
   
W Tatrach, warunki do uprawiania turystyki są zmienne, ale można je określić jako trudne. TPN informuje, że szlaki powyżej 1500 m n.p.m. przysypane są warstwą świeżego śniegu, pod którym w wielu miejscach występują oblodzenia. Spodziewane opady śniegu i słaba widzialność wpłyną na pogorszenie się warunków. W wyższe partie nie należy wychodzić bez wysokogórskiego doświadczenia zimowego. Coraz krótszy dzień, również zmusza do refleksji nad długością ewentualnie planowanej wycieczki – by ciemność nie zastała nas na szlaku.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
0.00
0

1 komentarz

  • G. piątek, 22 listopad 2013 19:03 napisane przez G.

    Jeszcze wczoraj na prognozach sobota prezentowała się nienajgorzej, chodziło mi nawet po głowie, żeby może zaszaleć i odwiedzić na chwilę Tatry. W takich okolicznościach jednak rezygnuję...

Zaloguj się, by skomentować