Warunki w Tatrach 16-17 listopada

piątek, 15 listopad 2013 21:49

Sobota i niedziela zarówno w Tatrach polskich, jak i słowackich, nie przyniesie deszczu. Niebo nie będzie jednak bez skazy – słońce będzie musiało przebić się przez warstwę nieustępliwych chmur, z większymi i mniejszymi sukcesami.

W sobotę, szesnastego dnia listopada, słońce wstanie nad Tatrami o godzinie 6.29, by skończyć swą wędrówkę o godzinie 16.05. Takie zestawienie daje około 9 godzin na wędrówki tatrzańskie. Od rana spodziewać się możemy przejaśnień, jednak w ciągu dnia, chmury zakrywać będą do 80% nieba. Temperatura, po nocny, niewielkim mrozie, za dnia osiągnie: w dolinach do 7 st. C., zaś w strefie piętra turniowego oscylować będzie wokół 0 st. C. Zachodni wiatr nie będzie odczuwalny dotkliwie. Zarówno na wysokości około 1000 m n.p.m., jak i 2000 m n.p.m., osiągnie 3 m/s. Opady nie są spodziewane.
 
Z soboty na niedzielę, nastąpi lekki spadek ciśnienia (z 1030 hPa na 1025 hPa). Niedziela, siedemnastego listopada, będzie kontynuacją warunków z dnia wcześniejszego. W tym dniu można się jednak spodziewać nieco mniejszego zachmurzenia (do 70% nieba). Temperatura ulegnie nieznacznemu wzrostowi. Na wysokościach reglowych osiągnie maksymalnie 9 st. C., zaś na wysokości ok. 2000 m n.p.m. ociepli się do 3 st. C. Północno-zachodni wiatr, o bardzo słabej sile (1 m/s), będzie niemal nieodczuwalny. Kierunek, skąd nadchodzi, sugeruje jednak ochłodzenie w kolejnych dniach. W niedzielę, tak jak i w sobotę, opady deszczu nie są prognozowane –  będzie sucho i zimno.

Warunki do uprawiania turystyki  w Tatrach są obecnie zmienne. W dolinach i niższych warstwach reglowych, szlaki są błotniste. Powyżej regla górnego, występuje warstwa świeżego śniegu i liczne oblodzenia. Wyjście w partie szczytowe, jest jednoznaczne z nastawieniem się na warunki zimowe – szlaki, pokryte ciągłą warstwa śniegu, nie są przetarte. Do uprawiania turystyki górskiej w wysokich partiach, konieczne jest doświadczenie nabyte w sezonie zimowym. W zależności od pory dnia, niski pułap chmur, a także mgły, mogą znacznie ograniczyć widzialność. Pamiętajmy, że coraz krótszy dzień ogranicza możliwość długich wycieczek.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować