Pogoda na weekend 1-3 listopada

piątek, 01 listopad 2013 08:54

W świąteczny weekend pogoda zupełnie średnia. Będzie zimno, momentami tylko słonecznie. Od soboty może pojawić się deszcz.

Aktualnie mamy chłodny, lecz nie przesadnie zimny, listopadowy poranek w górach. W Zakopanem temperatura wynosi około 10 st. C, na Kasprowym Wierchu 3 st. C. W ciągu dnia maksymalnie odpowiednio – 11 st. C i 4 st. C – około godziny 13. Od 16 spore ochłodzenie – w dolinach temperatura spadnie do 4 st. C, a wysoko w górach pojawi się mróz – nawet do -3 st. C. Wiatr dzisiaj będzie wiał z południa, ze średnią prędkością 3 m/s. Najbardziej słonecznie w ciągu całego weekendu – chmury przykryją 1/3 nieba. Dopiero po zachodzie słońca, od godziny 18, niebo zacznie się coraz bardziej chować aż do zachmurzenia całkowitego.

Sobotni poranek zimny i pochmurny – do wschodu Słońca wysoko w górach mróz. W ciągu dnia maksymalna temperatura osiągnie 10 st. C na wysokości 1000 m i 3 st. C 1000 m wyżej. Przez cały dzień pełne zachmurzenie – im bliżej wieczora, tym bardziej rosło będzie prawdopodobieństwo wystąpienia opadów deszczu – na szczęście przelotnych. Wiatr w okolicach 3 m/s. Zimna, bezksiężycowa noc.

W niedzielę pogoda początkowo bardzo podobna. Występować będzie pełne zachmurzenie, a temperatura ukształtuje się w okolicach 12 st. C w Zakopanem i 4 st. C na Kasprowym Wierchu. Od godzin popołudniowych pojawi się deszcz – w miarę upływu czasu coraz większy. Po zachodzie słońca w wyższych partiach gór opady mogą stopniowo przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Powieje silny wiatr.

Aktualnie na szlakach panują warunki zmienne. Tam gdzie w ciągu dnia słońca mniej, jest ślisko – na dużej wysokości występują oblodzenia, w dolinach kałuże i błoto. Wschód słońca o godzinie 6:25, zachód o 16:25, co daje nam równe 10 godzin czasu na wycieczki górskie, czyli bardzo mało. Pamiętajmy o tym, jednocześnie mając na uwadze, że do końca listopada poruszanie się po szlakach od zmierzchu do świtu jest w dalszym ciągu nielegalne. Od dziś zamknięte są wysokogórskie ścieżki na Słowacji.

 

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować