O tych, którzy w górach zostali

czwartek, 31 październik 2013 14:44

Działalność górska niesie za sobą ryzyko. Ryzyko, które rośnie zawsze wraz ze wzrostem wielkości czynów, których dokonujemy. Ci, którzy je jednak podejmują, chyba najlepiej ze wszystkich zdają sobie z niego sprawę. Oddajmy hołd wybitnym ludziom, którzy pozostali w górach.

W tym roku środowisko straciło kilku wybitnych wspinaczy. Pamiętajmy o nich w tym szczególnym dniu.

Maciej Berbeka – uczestnik słynnej i tragicznej wyprawy na Broad Peak. Jako trzeci człowiek stanął zimą na szczycie tej potężnej góry, z której niestety nie wrócił. Jego śmierć owiana jest tajemnicą. Mimo zorganizowania wyprawy przez brata, Jacka, nie udało się znaleźć ciała. Maciej był wybitnym znawcą gór, zdobywcą pięciu ośmiotysięczników, przewodnikiem, ratownikiem TOPR, prywatnie uzdolnionym artystą.

Tomasz Kowalski – najmłodszy z uczestników feralnej wyprawy na Broad Peak. Jako ostatni stanął na szczycie, przy zejściu z którego dopadł go kryzys. Wyprawa Jacka Berbeki odnalazła w lipcu jego ciało na wysokości 7960 m. Był członkiem KW Warszawa, zdobywcą 6 z 9 szczytów Korony Ziemi.

Artur Hajzer – legenda polskiego himalaizmu, partner m.in. Jerzego Kukuczki i Wandy Rutkiewicz, zdobywca 8 ośmiotysięczników, szef projektu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, współtwórca marek Alpinus i HiMountain. Zginął w lipcu br. przy próbie zdobycia Gaszerbrum I i Gaszerbrum II jednocześnie, którą podjął wspólnie z Marcinem Kaczkanem.

Władysław Cywiński – środowisku miłośników gór jego nazwisko kojarzy się przede wszystkim z bardzo szczegółowymi przewodnikami po Tatrach, które „Włodek” z pasją pisał. Swoją działalność skoncentrował właśnie na tych pięknych górach, czego efektem było zdobycie wszystkich nazwanych szczytów w Tatrach. Zginął w czasie wspinaczki w Dolinie Złomisk na Słowacji.

Peter Šperka – słowacki przewodnik i ratownik górski HZS. Zginął w sposób szczególnie ciężki do zrozumienia – w czasie ataku terrorystycznego na himalaistów wspinających się na Nanga Parbat, z rąk muzułmańskich bandytów, którzy zakłócili spokój ukraińsko-gruzińskiej ekspedycji górskiej.

Cześć Ich pamięci!

 

Krzysztof Barcik

Fot. Flickr.com

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować