Pogoda na weekend 25-27 października

piątek, 25 październik 2013 12:00

W Tatrach bardzo szybko ubyło śniegu leżącego od zeszłego tygodnia. Halny i wysoka temperatura sprawiły, że warunki turystyczne uległy poprawie. Przed nami ładny i słoneczny weekend.

Aktualnie w Tatrach ciepło, choć pochmurno. Najwyższa temperatura, jak zazwyczaj, koło godziny 14 – 17 st. C w dolinach i 10 st. na graniach. Wiatr osłabł, wieje południa ze średnią prędkością około 2 m/s, na otwartych przestrzeniach nieco więcej. Przez cały dzień nie będzie padać. Noc stosunkowo ciepła – od 9 st. C w dole, do 4 st. C na Kasprowym Wierchu.

Sobotni poranek pochmurny, lecz od godziny 13 zacznie się rozpogadzać. Minimalnie chłodniej – 15 st. C na wysokości 1000 m i 9 st. C 1000 m wyżej. Nieznacznie wzrośnie też siła wiatru, do 3-4 m/s. Nadal bez deszczu.

Niedziela również bardzo przyjemna. Przez cały dzień zachmurzenie umiarkowane – chmury przesłonią około połowy powierzchni nieba. Temperatura najwyższa tego weekendu – 19 st. C w Zakopanem i aż 12 st. C wysoko w górach. Wiatr w granicach 2 m/s.

Nadchodzący weekend to bardzo okazja, aby wybrać się w góry, co najmniej z trzech powodów. Po pierwsze, po ostatnim ataku zimy sytuacja zdecydowanie poprawiła się. Śniegu jest mało, leży on tylko na dużej wysokości i głównie w zacienionych miejscach. Podobnie rzecz się ma z oblodzeniami. Warto wykorzystać ten weekend na wycieczkę, gdyż od środy najprawdopodobniej ochłodzi się i znów pojawią się opady śniegu.

Po drugie, w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki. Aktualnie dzień trwa od 7:15 do 17:35, od niedzieli będzie to 6:20 do 16:35, co w oczywisty sposób wymagać będzie wcześniejszego stawienia się na szlaku.

Po trzecie wreszcie, ten weekend to ostatnia okazja, aby odwiedzić wysokogórskie ścieżki na Słowacji. Od 1 listopada zacznie obowiązywać zimowy, coroczny zakaz wychodzenia powyżej schronisk. Będziemy o tym szerzej informować.

 

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować