Pogoda na weekend 18-20 października

piątek, 18 październik 2013 15:42

W Tatrach spadł śnieg, a warunki na szlakach uległy znacznemu pogorszeniu. Weekend zapowiada się jednak przyjemnie – ma być cieplej i bez opadów.

Brzydka pogoda jeszcze tylko dzisiaj. Do godzin wieczornych będzie padać – w dolinach deszcz, na wysokości grani śnieg. Temperatura od 6 st. C w Zakopanem do -1 st. C na Kasprowym Wierchu. Duży wiatr, utrudniona widoczność. Zdecydowanie niedobra pogoda na wyjście w góry.

W sobotę Tatry powitają turystów bardzo zimnym, ale słonecznym porankiem. Najchłodniej będzie między godziną 7 i 8 – na wysokości 1000 m około zera, na 2000 m nawet -8 stopni C. W ciągu dnia temperatura będzie wzrastać i osiągnie maksimum około godziny 14 – 8 st. C w dolinach, 2 st. C na szczytach. Wiatr nieco mniejszy niż dziś – około 2 m/s. Zachmurzenie niewielkie, nie powinno aż do zmierzchu przekraczać 1/4 powierzchni nieba.

W niedzielę nieco odmienna aura. Przede wszystkim będzie zdecydowanie cieplej – w Zakopanem nawet do 14 st. C, a wysoko w górach 7 st. C. Zerwie się za to silniejszy wiatr i pojawi się więcej chmur. Przez cały dzień, podobnie jak w niedzielę nie powinno padać.

Należy pamiętać, iż w górach leży śnieg. Wybierając się na trudne i eksponowane szlaki należy dokładnie przemyśleć swoje plany, mając na uwadze swoje doświadczenie, panujące warunki i posiadany sprzęt. Należy mieć na uwadze również to, że niedzielne ocieplenie spowoduje gwałtowne topnienie śniegu i zrobi się bardzo ślisko.

Nie zapominajmy, że dzień jest coraz krótszy, co ogranicza nieco plany wycieczkowe. Wschód słońca około 7:10, zachód mniej więcej o 17:45.

 

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować