Pogoda na weekend 27-29 września

piątek, 27 wrzesień 2013 09:29

Tym razem przez weekend w Tatrach zagości słońce. Ci, którzy wybiorą się w góry, będą mieli możliwość poczuć prawdziwie górską jesień, odmienną od tej skąpanej w deszczu. Opady śniegu również nie są przewidywane.

Piątek w Tatrach rozpoczął się nieśmiałym wejrzeniem słońca. Dziś w ciągu dnia zachmurzenie będzie jednak wzrastać, nawet do 40%-50% pokrycia nieba. Obecnie temperatura na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wynosi 6 st., na ok. 1500 m n.p.m. 4 st., zaś w partiach gór powyżej 2000 m n.p.m. oscyluje w okolicach 0 st. Nieznaczne powiewy wiatru w dolinach nie przekroczą 5 m/s, powyżej 1500 m n.p.m. wiatr w porywach osiągnie do 7 m/s.
   
W sobotę więcej słońca, niebo niemal bezchmurne (10%-20% nieba) – i tak już pozostanie co najmniej do poniedziałku. Temperatura nieznacznie wzrośnie, maksymalnie osiągając 7 st. w dolinach, zaś na wys. ok. 2000 m n.p.m. odczujemy temperaturę dodatnią 1 st. W wysokich partiach gór nieco silniejszy wiatr, w porywach do 12 m/s.
   
Niedziela to kolejny słoneczny dzień jesiennego weekendu. Możemy spodziewać się w nim pięknych widoków, ze względu na bezchmurne niebo. Temperatura na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wyniesie do 9 st., na 2000 m n.p.m. 1 st. Porywy wiatru na wysokościach zdecydowanie zelżeją (do 4 m/s), zaś w dolinach osiągnąć mogą do 3 m/s.
     
Przez weekend w Tatrach będzie więc zimno, sucho i przez jego przeważającą część – słonecznie. Sprzyjającą pogodę warto wykorzystać na wyprawę górską. Pamiętajmy jednak, że po ostatnich opadach śniegu, w wysokich partiach Tatr zalega niewielka jego warstwa, a rano niektóre miejsca na szlakach są oblodzone - warunki do uprawiania turystyki są więc nadal trudne. Pokonywanie szlaków powyżej wysokości schronisk wymaga doświadczenia górskiego. Noce i poranki są zimne, temperatura spada poniżej 0 st., zaś dzień się skraca. Mając na celu własne bezpieczeństwo, pamiętajmy o tym planując wyprawę.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować