Pogoda na weekend 20-22 września

piątek, 20 wrzesień 2013 13:14

Pogorszyły nam się warunki pogodowe w Tatrach. W trakcie tygodnia spadło sporo świeżego śniegu, a w weekend ma pojawić się nowy.

Dzisiaj opady będą miały charakter przelotny. W Zakopanem popada deszcz, wysoko w górach deszcz ze śniegiem, a w nocy śnieg. Aktualna temperatura wynosi 10 st. C w dolinach i 4 st. C wysoko w górach. Średnie zachmurzenie w ciągu dnia wynosić będzie 80% powierzchni nieba. Wieje silny, zachodni wiatr.

Sobota będzie najgorszym dniem tego weekendu. Przez cały dzień będzie padać. W dolinach deszcz, na Kasprowym Wierchu do około godziny 8 rano śnieg, potem deszcz ze śniegiem, deszcz i wieczorem znów śnieg. Temperatura na wysokości 1000 m od 6 do 8 st. C, 1000 m wyżej od porannego -2 st. C do 2 oczek powyżej zera około godziny 14. Zachmurzenie 50-60%, wiatr nadal silny, minimum 3 m/s.

W niedzielę opady praktycznie ustaną. Nadal będzie jednak zimno. Od 9 st. C w Zakopanem do 3 st. C na graniach. Rano i wieczorem powyżej 1700 m przymrozki. Wiatr nadal silny, a niebo zachmurzone.

Po ostatnich opadach śniegu w Tatrach panują trudne warunki. Od 1500 m na szlakach leży biały puch, którego pokrywa rośnie wraz ze wzrostem wysokości. Nie są to jednak jeszcze warunki do poruszania się w rakach, co mocno komplikuje sprawę. Dodatkowym utrudnieniem może być niski pułap chmur, który zwiększa ryzyko zabłądzenia.

Z tych powodów odradzamy wypady w wyższe partie Tatr. Jeśli już ktoś się na to zdecyduje, powinien unikać szlaków stromych i eksponowanych. Jest bardzo ślisko.

 

Krzysztof Barcik

Fot. Piotr Oramus

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować