Przez Czerwoną Ławkę w obie strony!

czwartek, 05 wrzesień 2013 13:43

Jak poinformowali Słowacy, zakończyły się prace modernizacyjne na odcinku Schronisko Teryego - Czerwona Ławka - Zbójnicka Chata. Obecnie można już przechodzić szlakiem w obydwu kierunkach.

To trudne przejście przez wąską przełęcz należy do najbardziej wymagających w całych Tatrach. Do tej pory było ono dostępne tylko w jednym kierunku - z Doliny Małej Zimnej Wody do Doliny Staroleśnej. Przyczyną takiego nakazu były liczne wypadki, które zdarzały się w przeszłości przy mijaniu turystów w wąskim terenie.

 

Słowacy postanowili rozwiązać ten problem. W newgralicznych miejscach zainstalowano drugi pas łańcuchów i klamer, który pozwoli turystom wymijać się bez konieczności używania tych samych punktów podparcia.

 

Przypomnijmy, że to nie koniec prac w tym rejonie. Wciąż czekamy na informacje o nowej via ferracie, która ma zaczynać się na Czerwonej Ławce i biec ku Lodowej Przełęczy.

 

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
0.00
0

3 komentarzy

  • Jacekk wtorek, 17 wrzesień 2013 18:22 napisane przez Jacekk

    faktycznie wzrosła tam ilość łańcuchów i klamer. Pierwotne pionowe na początku podejście można teraz ściąć trawersem, a na przełęcz wejść tuż nad dnem żlebu. Jest łatwiej.

  • całkiemmalutki piątek, 06 wrzesień 2013 19:12 napisane przez całkiemmalutki

    Czerwona ławka jest fajna ale np. pod chłopka jest chyba atrakcyjniej z tymi wymaganiami, jest też banówka z tamtej strony, może mniej żelastwa ale ekspozycja fajna :))

  • Janek czwartek, 05 wrzesień 2013 21:03 napisane przez Janek

    Czerwona Ławka "należy do najbardziej wymagających w całych Tatrach" ? ? ? Czy autor był ostatnio na Czerwonej Ławce ? Drugi, nowy ciąg łańcuchów jest ZDECYDOWANIE łatwiejszy niż stara trasa, a przez to o wiele mniej ciekawy. Ale nawet o starej trasie nie można powiedzieć, że "należy do najbardziej wymagających w całych Tatrach". To po prostu coś jak Zawrat albo trawers Świnicy czerwonym szlakiem. Może warto najpierw przejść szlakiem, a dopiero potem o tym pisać ? Polecam taką kolejność, bo to nie pierwsza "wpadka" tego typu Portalu Tatrzańskiego.

Zaloguj się, by skomentować