Biegną granią Tatr

sobota, 17 sierpień 2013 13:46

Dziś o godzinie 4 rano na Siwej Polanie wystartował Bieg Ultra Granią Tatr. 250 zawodników zostało podzielonych na 5 grup. Każdy będzie miał do przebiegnięcia dystans 70 kilometrów.

Trasa wiedzie z Siwej Polany Doliną Chochołowską do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Dalej zawodnicy wbiegają na Wołowiec, skąd muszą udać się przez Jarząbczy Wierch w stronę Starorobociańskiego. Stamtąd grzbietem Ornaku do schroniska w Dolinie Kościeliskiej. Następnie przez Dolinę Tomanową, Chudą Przełączkę na Ciemniak i pozostałe szczyty masywu Czerwonych Wierchów. Z Kopy Kondrackiej skierują się w stronę Kasprowego przez Suche Czuby. Następnie trasa wiedzie do schroniska „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej i to nie koniec trudności. Aby ukończyć bieg należy jeszcze wspiąć się na Krzyżne, zbiec do Doliny Pięciu Stawów, przez Dolinę Roztoki udać się w rejon Wodogrzmotów Mickiewicza, skąd przez Polanę Waksmundzką, Wielki Kopieniec i Nosalową Przełęcz trzeba dostać się do Kuźnic, gdzie zlokalizowano metę. Razem 70 km i prawie 5000 m łącznego przewyższenia.

Wśród zawodników są światowe sławy. Uwagę przyciąga przede wszystkim Salvador Calvo. Hiszpan ma na swoim koncie zwycięstwa w ultrabiegach o długości przekraczającej 300 km i także dziś jest jednym z faworytów.

Jest jeszcze chwila czasu, aby dostać się na metę. Należy się jednak spieszyć. Może trudno w to uwierzyć, ale najszybsi powinni być w Kuźnicach już około godz. 15-16. Potem systematycznie pojawiać się będą następni.

 

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować