Pogoda na weekend 9-11 sierpnia

piątek, 09 sierpień 2013 14:23

Koniec dobrej pogody – przynajmniej na jakiś czas. Nadchodzący weekend w Tatrach zapowiada się w większości burzowo i deszczowo.

Dziś jeszcze bardzo ciepło. Temperatura w Zakopanem wynosi 26 st. C i w ciągu popołudnia spadnie tylko nieznacznie. Na Kasprowym 19 st. C. Od godziny 16 przewidywane są burze i intensywne opady. Powieje z prędkością około 3 m/s.

Przez całą sobotę próżno szukać dobrej pogody. Najmniej deszczu spadnie rano – w miarę upływu czasu opady będą coraz bardziej intensywne. Ochłodzi się znacznie – temperatura spadnie do 18 st. C w dolinach i 12 st. C wysoko w górach. Wiatr w granicach 2-3 m/s. Popołudniu przejdą burze.

Na górskie wycieczki najlepszy -  i, wydaje się, jedyny rozsądny – termin to niedziela. Będzie słonecznie i bez deszczu. Także zagrożenie burzami zmaleje. Temperatura będzie bardzo sprzyjająca – od 17 st. C na wysokości 1000 m do 10 st. C 1000 m wyżej. Przyjemny wiaterek powieje w kierunku południowym z prędkością 2 m/s.

Jako że dziś i jutro bardzo łatwo będzie trafić na burzę, odradzamy dłuższe wycieczki. Ci, którzy mimo wszystko zdecydują się wyjść w góry, muszą pamiętać o zasadach postępowania w czasie burzy. Najważniejsze to nie przebywać na graniach i w okolicach wody. Biorąc pod uwagę jednak, że w niedzielę będą dobre warunki, warto przemyśleć przełożenie wypadu właśnie na ten dzień. Pamiętajmy natomiast, że po dwóch dniach intensywnych opadów skała w wielu miejscach będzie śliska.

 

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować