Będzie via ferrata w Tatrach!

czwartek, 09 maj 2013 10:14

Dotarła do nas sensacyjna wiadomość zza południowej granicy. Słowacy planują otworzyć w swojej części Tatr pierwszą w tych górach via ferratę!

Jak stwierdził, Ján Mokoš, przewodniczący rady regionalnej organizacji CR Regionu Vysoké Tatry, via ferrata połączy Czerwoną Ławkę (2352 m) z Lodową Przełęczą (2372 m) i będzie dostępna dla turystów już tego lata! Nie wiadomo na razie czy szlak będzie przebiegał przez Mały Lodowy Szczyt (2461 m), który znajduje się na grani pomiędzy dwoma wspomnianymi punktami. Według cytowanego urzędnika, na szlaku pojawi się sprzęt do autoasekuracji, stalowe stopnie i inne sztuczne ułatwienia. Nieznany na razie jest kolor nowej ścieżki.

 

Via ferrata to szczególny rodzaj szlaku turystycznego. W przeciwieństwie do standardowych przejść z ułatwieniami, w stylu Orlej Perci, jest on w pełni przystosowany do przechodzenia go z pomocą przyrządów asekuracyjnych. Obecnie tego typu ścieżki występują głównie w Alpach i Dolomitach. W Tatrach będzie to pierwsza tego typu konstrukcja. Czekamy z niecierpliwością!

 

Krzysztof Barcik

fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
5.00
1

13 komentarzy

 • janko czwartek, 06 czerwiec 2013 13:38 napisane przez janko

  Już dawno w NASZYCH górach powinny być ferraty ... zamiast łańcuchów w stylu orla ... ilu jeszcze ludzi musi spaść ?

 • Piotras niedziela, 12 maj 2013 13:17 napisane przez Piotras

  Wydaje mi się, że to będzie trawers Małego Lodowego. Kiedyś przeszedłem z przewodnikiem z Lodowego, przez Mały Lodowy do Czerwonej Ławki i nie widzę potrzeby robienia tam sztucznych ułatwień, no może w jednym miejscu, ale do via ferraty i tak by było daleko. Trawers dawałby niezłą ekspozycję i konieczność autoasekuracji. Będzie okazja żeby tam wrócić!

 • mat piątek, 10 maj 2013 20:27 napisane przez mat

  Via ferrata w tym miejscu miala powstac juz dawno, była o tym juz mowa kilka lat temu. Tak samo mowilo sie o oznaczeniu szlaku na baranie Rogi. I z jednego i z drugiego wyszly nici. Nie sądze aby mialo do tego dojsc. Jesli juz jestesmy przy temacie via ferrat w Tatrach to życzyłbym sobie ferraty na grani Durny - Łomnica w zastępstwie za łańcuchy tam wiszące :) ale ferrata przez Maly Lodowy tez fajny pomysl choc nie bylaby ona za długa

 • miilka piątek, 10 maj 2013 18:54 napisane przez miilka

  super;) i nie sądzę , aby pojawili się tam "wspinacze klapeczkowi".
  Jeśli latem juz będzie można skorzystać, chętnie skorzystamy ;))))

 • pkah 67 piątek, 10 maj 2013 14:18 napisane przez pkah 67

  Fajnie :-)

 • Natalka piątek, 10 maj 2013 11:53 napisane przez Natalka

  Nie rozumiem Waszego, pesymistycznego podejścia. Jesteście pewni, że tłumy przejedzonych pseudo turystów z Krupówek, będzie lazło na ten szlak? Nie sądzę. Widzę w tym więcej plusów niż minusów. Niech ludzie posmakują trochę czegoś trudniejszego i innego niż asfaltowe podejście do Morskiego Oka :) Uważam, że to super pomysł !

 • Kasd piątek, 10 maj 2013 11:41 napisane przez Kasd

  W Alpach i Dolomitach - Dolomity to część Alp.

 • K piątek, 10 maj 2013 11:41 napisane przez K

  W Alpach i Dolomitach - Dolomity to część Alp.

 • kuba piątek, 10 maj 2013 09:58 napisane przez kuba

  Może i tak... ale doprowadzi to do pojawienia sie turystów w sandałach i japonkach na szlaku... niestety. Im bardzie surowe warunki tym mniej debili.

 • Andrzej czwartek, 09 maj 2013 22:12 napisane przez Andrzej

  Hmmm... ciekawe październik 2001 przeszedłem ten odcinek z jakimś amerykaninem oczywiście na dziko:) i z jakimis archaicznym plecakiem na sobie, odcinek ładny ale trudności maks Orla perc, potem chcieliśmy jeszcze Lodowy zaliczyc ale tuż przed szczytem się za trudno zrobiło...
  Fajnie ze takie inicjatywy powstają ale trochę szkoda ze nie w trudniejszych miejscach

Zaloguj się, by skomentować