Niedziela Palmowa w Bukowinie

środa, 20 marzec 2013 09:15

Zbliża się okres świąt Wielkiej Nocy. Jak zwykle, na Podhalu obchodzony on będzie bardzo kolorowo i zgodnie z góralską tradycją. Portal Tatrzański będzie obecny m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie 24 marca odbędzie się tradycyjny Przegląd Palm Wielkanocnych.

Wieloletnia tradycja nakazuje w ostatnią niedzielę Wielkiego Postu przystroić charakterystyczną palmę, która zostaje poświęcona w kościele, na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Także górale podhalańscy kultywują tą tradycję. Jak zwykle czynią to w charakterystycznym dla siebie stylu, eksponując wiele pięknych elementów swojego niepowtarzalnego folkloru.

 

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”, jak co roku, dla podhalańskich dzieci organizuje Przegląd Palm Wielkanocnych. Do pięknego, stylowego budynku, znajdującego się przy ul. Kościuszki 87, ściągają niemal wszystkie góralskie rodziny z Bukowiny i okolicznych gmin - oczywiście w tradycyjnych strojach ludowych. Dla turystów jest to niezwykła okazja do przyjrzenia się z bliska folklorowi podhalańskiej ziemi.

 

W tym roku wśród wspierających tą tradycję znalazł się także Portal Tatrzański. Cieszymy się mogąc przyczynić się do kultywowania takich wspaniałych zwyczajów.

 

Wszystkich serdecznie zapraszamy w niedzielę do Bukowiny.


Krzysztof Barcik

fot. Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy"

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować