Mieczysław Król-Łęgowski "Z Kuźni Dziadka Śliwki"

sobota, 16 luty 2013 09:00

Z okazji trzydziestolecia pracy twórczej artysty Muzeum Tatrzańskie zaprasza na niezwykłą, jubileuszową wystawę znanego zakopiańskiego kowala, rzeźbiarza, poety ludowego, spinkarza i kolekcjonera.

Rzeźby prezentowane na wystawie są rękodziełem wykonanym z przedmiotów użytkowych kowalskiego rzemiosła: podków, łańcuchów, trzóseł od pługów, zawiasów do drzwi, gwoździ, śrub, motyk, kowadeł, wideł itp. Przedmioty przeobrażające się w rękach Autora w dzieła sztuki pochodzą z kuźni dziadka Jana Guta Śliwki. Pan Mieczysław finezyjnie połączył je w formy postaci przedstawiające podhalańskie osobliwości – kowali, muzykantów, zbójników, sportowców, tańczące pary, a nawet sylwetki zwierząt.  Ten nowy okres twórczości zaczął się dla Artysty w 2001 r.

Wcześniej Pan Mieczysław był związany z rzemiosłem stolarskim i rzeźbieniem w drewnie, pisał również wiersze w gwarze podhalańskiej. Początki Jego twórczości sięgają 1978 r. – zaledwie pięć lat później został przyjęty w poczet członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W 1999 r. Artysta ciężko zachorował, jednak nie zaprzestał działalności twórczej i zaczął wyrabiać metalowe spinki, ozdoby koszul góralskich.

Na wystawie prezentowanej w Galerii Władysława Hasiora podziwiać można dzieła ostatniego etapu twórczego Mieczysława Króla-Łęgowskiego. Rzeźby wykonane techniką kucia na zimno i spawania są zaskakujące, sprawiają wrażenie ruchu i lekkości kontrastując z naturą materiałów, z których są wykonane. Trzydzieści lat twórczości Pana Mieczysława doprowadziło do powstania niebanalnego wymiaru sztuki podhalańskiej, z pewnością wartego obejrzenia.

Termin:  26.01.2013 r. - 7.04.2013 r.

Miejsce: Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18b, Zakopane

W godzinach: środa – sobota 11:00-18:00, niedziela 9:00-15:00

 

Małgorzata Tomik

fot. Dawid Moździerz

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować