Obrazy na szkle Eweliny Pęksowej

sobota, 16 luty 2013 09:00

Historia malarstwa na szkle Eweliny Pęksowej rozpoczęła się w 1968 r. Wystawa prezentuje prace znanej i cenionej Artystki zgromadzone w zasobach Muzeum Tatrzańskiego na przestrzeni ponad 40 lat.

Ewelina Pęksowa jest rodowitą mieszkanką Zakopanego. Muzeum Tatrzańskie od samego początku działalności artystycznej sukcesywnie dokumentuje Jej twórczość. Dotychczas zakopiańska placówka zgromadziła 77 prac Autorki. Jej obrazy prezentowane były na 55 wystawach indywidualnych oraz ponad 300 zbiorowych w Polsce i na świecie. Pojawiają się w zbiorach muzeów etnograficznych, zaś za granicą można spotkać się z nimi w hiszpańskich, francuskich, niemieckich, szwedzkich, szwajcarskich i amerykańskich muzeach.

 

Pani Ewelina jest laureatką licznych konkursów sztuki ludowej, była również wielokrotnie nagradzana i odznaczana za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej. Tematyka Jej prac celowo nawiązuje do kanonów plastyki ludowej.  Na wystawie w willi „Koliba” prezentowane są obrazy o tematyce maryjnej, chrystologicznej, wizerunki zbójników, popularne podtatrzańskie miejsca i kościółki. Motyw twórczy stanowią  również sceny z życia codziennego ludności i miejscowy folklor.

 

Wystawa jest dostępna dla gości do 19 maja. Warto wiedzieć, że część zbiorów została wykupiona przez Muzeum Tatrzańskie z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dopiero w 2012 r., co w znaczący sposób powiększyło dotychczasową kolekcję.


Termin: 12.01.2013 r. - 19.05.2013 r.


Miejsce: Willa "Koliba"
Oddział Muzeum Tatrzańskiego
ul. Kościeliska 18
34-500 Zakopane


W godzinach: środa-sobota w godz. 9:00-17:00, niedziela 9:00-15:00


Małgorzata Tomik

fot. Grażyna Cisło

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować