Rysie, kozice, puszczyk, lis - spotkania z mieszkańcami TPN

środa, 14 luty 2018 10:35

W ostatnich miesiącach, mimo zimowej aury, dzicy mieszkańcy TPN często pojawiali się na tatrzańskich szlakach. Szczególnym wydarzeniem było zjawienie się dwóch rysiów w Dolinie Kościeliskiej!

Swoje spotkanie z pięknymi dzikimi kotami zarejestrował na nagraniu turysta, który natknął się na rysie przy szlaku w Dolinie Kościeliskiej. Film można obejrzeć na facebookowym profilu TPN. To naprawdę wyjątkowe i rzadkie spotkanie. Rysie żyją głównie w lasach, ale pojawiają się też na halach, gdzie polują na świstaki i kozice. Zajmują rozległe terytoria łowieckie i odbywają dalekie wędrówki, przez co ich liczebność trudna jest do oszacowania. Prawdopodobnie na terenie TPN rysiów jest mniej niż 10. 

 

Jeden z pracowników TPN uratował puszczyka, który wpadł do komina domu, gdzie spędził dwa dni, nie mogąc się wydostać. Puszczyk pod opieką pracowników Parku wrócił do zdrowia i po kilku dniach odleciał na wolność. W rejonie Małej Koszystej pasł się przez cały styczeń duży kierdel kozic, około dziesięciu sztuk. Kozice (z tym kozę z młodym) można było obserwować też w północnej ścianie Giewontu. Z kolei na Hali Gąsienicowej od czasu do czasu pokazuje się z lis. 

 

Monika Pawełek 

Fot. www.pixabay.com

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować