Warunki w Tatrach 9 - 11 lutego

piątek, 09 luty 2018 10:27

Weekend rozpoczął się dziś pochmurnie, nieprzyjemna aura utrzyma się jeszcze w sobotę, ale w niedzielę czeka nas słońce i bezchmurne niebo przez cały dzień. 

Warunki do uprawiania turystyki są zmienne. W części reglowej szlaki i drogi prowadzące do schronisk są przetarte, na stromych podejściach mogą być oblodzone.  W wyższych partiach Tatr szlaki zasypane są świeżym śniegiem, zawiane, a ich przebieg jest niewidoczny. W wielu miejscach są zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Tylko na niektórych szlakach powyżej schronisk założone są pojedyncze ślady. Dodatkowym utrudnieniem jest padający śnieg i mgła, które ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie. Do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy. Chodzenie po głębokim śniegu znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, a także zabiera sporo energii, co należy uwzględnić przy planowaniu wycieczek.

W Dolinie Starorobociańskiej, szlak jest zamknięty z powodu powalonych drzew, które uniemożliwiają przejście.

Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich wyznaczone jest zimowe obejście za Kopą.

 

Zamknięcia szlaków pieszych:

x Zamknięty do odwołania jest szlak w Dolinie Starorobociańskiej (Dol. Chochołowska - Siwa Przełęcz- powyżej Polany Iwanówka) z powodu powalonych drzew uniemożliwiających przejście.

x Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: 

- Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka (szlak zielony, od Kamienistego Żlebu)

- Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz (szlak czerwony)

- Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich (szlak niebieski)

x Od 31 października do 25 kwietnia Jaskinia Mroźna jest zamknięta.

x W Tatrach Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk. 

 

Piątek, 9 lutego 

Weekend zaczyna się pochmurnie, ale w ciągu dnia może wyjrzeć słońce. Temperatura od -2°C w dolinach do -10°C na szczytach. Lekki wiatr i brak opadów, jednak pamiętajmy, że wciąż obowiązuje lawinowa trójka. Ciśnienie ok. 1017 hPa. Wschód słońca o 6:59, zachód o 16:49.

Sobota, 10 lutego

W sobotę zrobi się pochmurniej i spadnie lekki śnieg. Temperatura na Rysach -10°C, w Zakopanem -2°C. Wiatr nadal lekki, ciśnienie utrzyma się na poziomie ok. 1016 hPa. Słońce wstanie o 6:58, zajdzie o 16:51.

Niedziela, 11 lutego

W niedzielę doczekamy się bezchmurnego nieba. Temperatura bez zmian, -10°C w górach, w dolinach około 0°C. Lekki wiatr i brak opadów śniegu, a ciśnienie wyniesie 1011 hPa. Słońce wzejdzie o 6:56, a zajdzie o 16:52.

 

Weekend w Tatrach zapowiada się łagodnie, nie będzie już gwałtownych opadów śniegu czy silnego wiatru. Wciąż jednak obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, co należy wziąć pod uwagę, planując wyprawy. Zmrok na tatrzańskich szlakach zapada około godziny 17, w związku z czym trzeba wyruszyć odpowiednio wcześniej, aby zdążyć wrócić, zanim zrobi się ciemno. 

 

Monika Pawełek

Fot. pogoda.topr.pl 

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować