Kilka rzeczy, których być może nie wiesz o Dolinie Pięciu Stawów

poniedziałek, 05 luty 2018 10:47

O dolinie, uważanej za najpiękniejszą w polskich Tatrach, można powiedzieć i napisać wiele. Przedstawiamy Wam kilka ciekawostek o miejscu ukochanym przez wielu turystów, do którego każdy z nas chce wrócić!

 

1. Dolina Pięciu Stawów jest tak naprawdę górnym piętrem Doliny Roztoki (od 1625 m), która z kolei stanowi odgałęzienie Doliny Białki. Całkowita powierzchnia doliny to ok. 5,5 km2, a jej długość to 4 km.

 

2. Wbrew nazwie w „Piątce” znajduje się sześć stawów! Najmniejszy z nich to Wole Oko, które ze względu na niewielkie rozmiary pomijane było w opisach i pomiarach. Prawdopodobnie z tego powodu nie „załapało się” do nazwy doliny, jako „szósty staw”. Położony jest pod Gładką Przełęczą i odpływa drogą podziemną do Wielkiego Stawu. 

 

3. Na północno-zachodnim brzegu Przedniego Stawu Polskiego stoi schronisko. Jezioro jest sztucznie zarybiane pstrągami. Woda ma zielono-żółtą barwę i jest przejrzysta na kilkanaście metrów.

 

4. Mały Staw Polski dynamicznie zmienia swoją objętość, w zależności od opadów. Nad stawem stoi drewniany szałas, wzniesiony tuż po II wojnie światowej. Niegdyś było to małe schronisko, dziś budynek pełni funkcję strażnicówki TPN.

 

5. Trwa spór pomiędzy znawcami o to, które z jezior jest większe – Morskie Oko czy Wielki Staw. Z pewnością jest to jednak najgłębsze tatrzańskie jezioro – jego dno znajduje się na głębokości 80 m! Jest to trzeci wynik w Polsce.

 

6. Czarny Staw Polski to drugi największy zbiornik Doliny Pięciu Stawów. Do wody ostro opadają zbocza Kotelnicy, dzięki czemu ma głębokość ponad 50 m. Zajmuje 6. miejsce na liście najgłębszych jezior w Tatrach.

 

7. Zadni Staw Polski, zwany Zadnim Stawem pod Kołem, jest najwyżej położonym jeziorem na naszym kraju (pomijając maleńkie stawki i oczka). Z tego powodu w zimie notuje się tu rekordową grubość pokrywy lodu, nawet 3,5 m!

 

8. „Piątka” od dawna była kultowym miejsce wśród turystów. Jej popularność znacznie wzrosła, gdy w latach 1903-1906 ks. Walenty Gadowski na grani ograniczającej dolinę od północy wytrasował Orlą Perć.

 

Monika Pawełek

Fot. Kuba Hoft

 

Oceń ten artykuł
4.35
8
Zaloguj się, by skomentować