Jaki przewodnik wybrać? Zależy, jakim typem turysty jesteś!

piątek, 02 luty 2018 13:40

Podpowiadamy, jak wybrać przewodnik po Tatrach, który najlepiej dostosowany będzie do potrzeb i wymagań każdego turysty.

 

Jak odnaleźć się wśród dziesiątek przewodników po Tatrach, które są dostępne na rynku? Faktycznie, może nie być łatwo, jeśli nie znamy charakteru danej pozycji. Przewodniki mogą być bardziej lub mniej szczegółowe, spełniać potrzeby profesjonalistów lub amatorskich turystów. Ułatwiamy więc zadanie i przedstawiamy autorów czterech najpopularniejszych przewodników dostępnych na rynku:

 

1.Witold H. Paryski „Tatry Wysokie” – jest to 25-tomowy przewodnik, który od pokoleń stanowi klasyczną lekturę miłośników Tatr. Zawiera szczegółowy opis każdej z dolin, przełęczy i szczytów, drobiazgowo opisuje panoramy oraz charakteryzuje szlaki turystyczne i drogi taternickie. Jest to pozycja dla osób, pragnących zdobyć szczegółową wiedzę na temat Tatr, ich topografii i historii.

2.Władysław Cywiński „Tatry Bielskie”, „Giewont”, „Rysy” i wiele innych – przewodniki zawierają bardzo drobiazgowe opisy sieci szlaków, dolin, szczytów itd. Każdy z tomów dotyczy innego rejonu Tatr. Autor, jako wieloletni przewodnik, taternik i ratownik TOPR, uznawany jest za autorytet wśród znawców topografii tatrzańskiej.

3.Józef Nyka „Tatry Polskie”, „Tatry Słowackie” – najpopularniejszy przewodnik po Tatrach. Skierowany jest zarówno do zaawansowanych turystów, jak i osób rozpoczynających swoją przygodę z górami. Od 50 lat jest regularnie poprawiany i aktualizowany. Zawiera informacje na temat przebiegu i trudności wszystkich szlaków tatrzańskich, opisuje panoramy i podaje ciekawostki o poszczególnych miejscach.

4.Portal Tatrzański „Vademecum Tatrzańskie” – autorski przewodnik Portalu zawiera opisy miejsc i szlaków, podaje praktyczne porady i informacje odnośnie kolorów szlaków czy czasów przejść, informuje o legalnych i łatwych trasach taternickich. Vademecum zawiera kolorowe zdjęcia i podpisane panoramy. Jest to praktyczny, przejrzysty przewodnik, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. 

 

Polecamy także wydany pod patronatem Portalu Tatrzańskiego „Przewodnik przyrodniczy po Tatrach Polskich” Tomasza Skrzydłowskiego, który zawiera garść informacji o tatrzańskiej naturze.  Setki pięknych  barwnych fotografii zapewniają przyjemność lektury, a szczegółowe mapy i przekroje tras ułatwiają planowanie wycieczek. 

 

Monika Pawełek

Fot. Jan Ulicki

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować