Warunki w Tatrach 2 – 4 lutego. Załamanie pogody

piątek, 02 luty 2018 10:28

Mieliśmy już wiosenną pogodę, ale w ten weekend zima powraca pełną parą. Luty powita nas śnieżycą. W piątek napada nawet 45 cm białego puchu, w sobotę ponad 30 cm. Pochmurnie i silny mróz.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. Szlaki pokryte są cienką warstwą świeżego śniegu, pod którą są twarde i mocno oblodzone. Do poruszania się w części reglowej polecane jest używanie nakładek antypoślizgowych lub raczków. W wyższych partiach Tatr szlaki są nieprzetarte, w wielu miejscach są zaspy i śnieg jest przepadający, miejscami potworzyły się nawisy śnieżne. Dodatkowym utrudnieniem jest podający śnieg i mgła, które ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie. Do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy. Chodzenie po głębokim śniegu znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, a także zabiera sporo energii, co należy uwzględnić przy planowaniu wycieczek.

W Dolinie Starorobociańskiej, szlak jest zamknięty z powodu powalonych drzew, które uniemożliwiają przejście. Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich wyznaczone jest zimowe obejście za Kopą.

 

Zamknięcia szlaków pieszych:

-Zamknięty do odwołania jest szlak w Dolinie Starorobociańskiej (Dol. Chochołowska - Siwa Przełęcz- powyżej Polany Iwanówka) z powodu powalonych drzew uniemożliwiających przejście.

-Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: 

x Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka (szlak zielony, od Kamienistego Żlebu)
x Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz (szlak czerwony)
x Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich (szlak niebieski)

- Od 31 października do 25 kwietnia Jaskinia Mroźna jest zamknięta.

- W Tatrach Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk. 

 

Piątek, 2 lutego

Słońce wstało dziś o 7:10. Od rana mamy duży opad śniegu, który przybierze na sile popołudniu – w sumie przybędzie 45 cm śniegu. Temperatura w dolinach około 0°C, na szczytach do -9°, ale odczuwalna może osiągnąć nawet -18°C. Wiatr w porywach do 40 km/h. Ciśnienie atmosferyczne około 1007 hPa. Słońce zajdzie o 16:37.

Sobota, 3 lutego

Sobota nie przyniesie większych zmian w pogodzie. Śnieg będzie padał słabiej, za to spadnie temperatura. Przez dobę przybędzie około 37 cm śniegu. Temperatura na Rysach spadnie nawet do -14° (odczuwalna -21°C), w dolinach około -1°C. Wiatr 20 km/h, ciśnienie 1002 hPa. Słońce wzejdzie o 7:08, zachód o 16:39.

Niedziela, 4 lutego

Na zakończenie weekendu opady śniegu osłabną (12 cm na dobę), ale mróz będzie jeszcze większy. Na Rysach aż -16°C, odczuwalna temperatura spadnie do -24°C. W Zakopanem około -4°C. Wiatr osiągnie prędkość 25 km/h, ciśnienie wzrośnie do 1012 hPa. Wschód słońca o 7:07, zachód o 16:41.

 

 

W pierwszy weekend lutego nie mamy co liczyć na słońce. Opady śniegu będą bardzo duże, spodziewamy się także silnego mrozu. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, warunki są trudne, a śnieg, który zalega na starym zlodowaciałym podłożu, tworzy miejsca niebezpieczne szczególnie w pobliżu grani. Zmrok zapada w Tatrach około 17, pamiętajmy, aby zdążyć powrócić z wypraw, zanim zrobi się ciemno.

 

Monika Pawełek

Fot. pogoda.topr.pl 

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować