Warunki w Tatrach 19 – 21 stycznia

piątek, 19 styczeń 2018 10:26

W górach trudne warunki. Przewidywany 3. stopień zagrożenia lawinowego. Ze względu na silne wiatry, szlaki przykryte są warstwą śniegu, pod którą znajduje się twarde i oblodzone podłoże. Pogoda w weekend pochmurna, przelotnie śnieg, raczej niewiele słońca.

 

Jak informuje TPN, wszystkie szlaki w Tatrach przysypane są ok. 10-cmetrową warstwą świeżego śniegu. W części reglowej pod  śniegiem szlaki są mocno oblodzone. Na otwartych przestrzeniach występują zaspy. Po nocnym wietrze na szlakach mogą leżeć powalone drzewa i połamane konary, które będą sukcesywnie usuwane. W wyższych partiach Tatr szlaki są zawiane i nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny. Na graniach śnieg miejscami wywiany jest do twardego, zlodowaciałego podłoża, a miejscami potworzyły się  zaspy. Do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy. Mgła oraz padający śnieg ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie.

W Dolinie Starorobociańskiej, szlak jest zamknięty z powodu powalonych drzew, które uniemożliwiają przejście.

Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich wyznaczone jest zimowe obejście za Kopą.

Zamknięcia szlaków pieszych:

- Zamknięty do odwołania jest szlak w Dolinie Starorobociańskiej (Dol. Chochołowska - Siwa Przełęcz) z powodu powalonych drzew uniemożliwiających przejście.

- Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: 

  • Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka (szlak zielony, od Kamienistego Żlebu)
  • Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz (szlak czerwony)
  • Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich (szlak niebieski)

- Od 31 października do 25 kwietnia Jaskinia Mroźna jest zamknięta.

- W Tatrach Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk. 

 

Piątek, 19 stycznia 

Słońce wstało dziś o 7:26. Temperatura wyniesie od 0°C w Zakopanem do -13°C na szczytach. Ze względu na silny wiatr 65 km/h, temperatura odczuwalna może być dużo niższa. Ciśnienie ok. 1007 hPa. Duże zachmurzenie, przelotnie opady śniegu, okresami może wyjrzeć słońce. Zachód o godzinie 16:14.

 

Sobota, 20 stycznia

W sobotę podobnie. Temperatura w dolinach od -3°C, na Rysach do -14°C. Będzie raczej pochmurnie i lekki śnieg. Ciśnienie 1011 hPa. Wiatr osłabnie, na szczytach do 35 km/h. Wschód słońca o 7:25, zachód o 16:16. 

 

Niedziela, 21 stycznia

W niedzielę najchłodniej. Na Rysach temperatura osiągnie -17°C, w dolinach -4°C. Wciąż pochmurnie i przelotny śnieg. Wiatr umiarkowany, około 35 km/h. Ciśnienie osiągnie 1008 hPa. Słońce wstanie o 7:24, zajdzie o 16:18.

 

W nadchodzący weekend nie mamy co liczyć na słońce. Warunki są trudne ze względu na wiatr, który przeszedł nad Polską. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego, przewidywany na jutro, oznacza znaczne prawdopodobieństwo wystąpienia lawin. Poruszanie się po szlakach wymaga wtedy bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania zdolności lawinoznawczej oceny sytuacji. 

 

Monika Pawełek

Fot. pogoda.topr.pl

 

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować