Tej zimy w Tatrach zginęło najwięcej kozic od lat

środa, 17 styczeń 2018 11:56

Od 1971 roku nie znaleziono tak wielu martwych kozic. Giną w wyniku poślizgnięć i upadków z dużej wysokości.

Dwa razy do roku TPN i TANAP (Tatranský národný park) organizują liczenie kozic, będących symbolem obu parków. Jesienią ubiegłego roku bilans pomiaru po obu stronach granicy wyniósł 1263 sztuki (margines błędu to 10%). Niestety, to nieco ponad 100 sztuk mniej niż rok wcześniej. Do 12 stycznia pracownicy parku naliczyli już 15 zwierząt, które zginęły w wyniku upadku.

Mimo że kozice są doskonale przystosowane do życia w górach i świetnie radzą sobie nawet w mocno eksponowanym terenie, to całkowicie naturalne, że również im zdarzają się wypadki i część osobników ginie, zwłaszcza zimą. W tym sezonie jednak bilans strat jest największy od prawie 50 lat. Jak informują pracownicy TANAP, zwierzęta płoszy odgłos śmigłowców, wyruszających na akcje ratunkowe oraz turyści, którzy wychodzą w wysokie partie gór.

Na Słowacji od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk. Zakaz poruszania się szlakami w wysokich partiach Tatr wprowadzany jest właśnie ze względu na ochronę przyrody. Kozica już kilkakrotnie w historii znajdowała się na granicy wyginięcia. Obecnie gatunek ten, będący symbolem Tatr i miłości do gór, w „Polskiej czerwonej księdze zwierząt” i na polskiej „Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych” sklasyfikowany jest jako krytycznie zagrożony.

 

Monika Pawełek

Fot. spis.korzar.sme.sk 

Oceń ten artykuł
4.50
8
Zaloguj się, by skomentować