Warunki w Tatrach 12 – 14 stycznia

piątek, 12 styczeń 2018 10:37

Weekend powita nas pochmurnie, ale zakończy się piękną słoneczną pogodą. Ogłoszono 1. stopień zagrożenia lawinowego, pogoda sprzyja wędrówkom. 

 

Jak informuje TPN, warunki do uprawiania turystyki w części reglowej Tatr poprawiły się. Szlaki pokryte są cienką warstwą świeżego śniegu, który poprawił przyczepność, ale wciąż występują oblodzenia. Bardzo śliskie są skróty na drodze do Morskiego Oka. W części reglowej polecane jest używanie podkładek antypoślizgowych lub raczków. W wyższych partiach Tatr szlaki miejscami są zawiane i występują zaspy, a śnieg wywiany jest do twardego, zlodowaciałego podłoża. Miejscami śnieg jest przepadający. Do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy. Dodatkowym utrudnieniem jest mgła, która ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie.

W Dolinie Starorobociańskiej, szlak jest zamknięty z powodu powalonych drzew, które uniemożliwiają przejście.

Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich wyznaczone jest zimowe obejście za Kopą.

 

Zamknięcia szlaków pieszych:

– Zamknięty do odwołania jest szlak w Dolinie Starorobociańskiej (Dol. Chochołowska – Siwa Przełęcz) z powodu powalonych drzew, uniemożliwiających przejście.

– Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody, zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: 

- Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka (szlak zielony, od Kamienistego Żlebu)

- Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz (szlak czerwony)

- Morskie Oko - Świstówka Roztocka – Dolina Pięciu Stawów Polskich (szlak niebieski)

– Od 31 października do 25 kwietnia Jaskinia Mroźna jest zamknięta.

– W Tatrach Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk. 

 

Piątek, 12 stycznia 

Piątek rozpoczął się pochmurnie, w ciągu dnia możliwe chwilowe przejaśnienia w dolinach, a w górach opady śniegu. Temperatura w Zakopanem od -3°C do 0°C, na Rysach od -8°C do -6°C. Wiatr umiarkowany, do 20 km/h. Ciśnienie wyniesie 1024,8 hPa. W Zakopanem słońce wzeszło o 7:32, zajdzie o 16:05.

 

Sobota, 13 stycznia

W sobotę więcej rozpogodzeń. Wschód słońca nastąpi o 7:31. Temperatura w dolinach wyniesie od -2°C do -5°C, a na szczytach -13°C. Możliwe lekkie opady śniegu w górach. Wiatr nadal umiarkowany. Ciśnienie 1030,7 hPa. Słońce zajdzie o 16:06.

 

Niedziela, 14 stycznia

Niedziela od rana słoneczna i bezchmurna. Temperatura spadnie, w Zakopanem od -10°C do -5°C, na Rysach -13°C. Wiatr będzie łagodny, a ciśnienie wyniesie do 1031,7 hPa. Opady nie są przewidywane. Słoneczny dzień rozpocznie się o 7:30, zachód o 16:07. 

 

Pogoda na szlakach sprzyja turystom, choć do niedzieli niewiele słońca. Zagrożenie lawinami jest niewielkie, jednak należy uważać w stromym terenie. Nie zapominajmy, że pogoda w górach może zmienić się w ciągu krótkiej chwili, a szlaki wciąż są oblodzone i istnieje niebezpieczeństwo poślizgnięcia. Pamiętajmy też, że w górach mrok wciąż zapada wcześnie, tuż po 16! 

Życzymy udanych i bezpiecznych wędrówek!

 

Monika Pawełek 

Fot. pogoda.topr.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować