Warunki w Tatrach 5-7 stycznia

piątek, 05 styczeń 2018 10:51

Weekend Trzech Króli zapowiada się słonecznie i ciepło, bez opadów. Tatrzański Park Narodowy ostrzega jednak, że warunki w górach są wymagające. Zmrok w górach wciąż zapada wcześnie. 

 

TPN informuje, że aktualne warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. Wszystkie szlaki przykryte są cienką warstwą świeżego śniegu, pod którą są twarde i mocno oblodzone. Bardzo śliskie są skróty na drodze do Morskiego Oka. W wyższych partiach Tatr szlaki miejscami są zawiane i występują zaspy, a miejscami śnieg wywiany jest do twardego, zlodowaciałego podłoża.  Do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy, a w części reglowej polecane jest używanie podkładek antypoślizgowych lub raczków. Dodatkową trudnością w partiach graniowych Tatr jest silny wiatr, który utrudnia poruszanie się.

 

Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich wyznaczone jest zimowe obejście za Kopą.

 

Zamknięcia szlaków pieszych

 

- Zamknięty do odwołania jest szlak w Dolinie Starorobociańskiej (Dol. Chochołowska– Siwa Przełęcz) z powodu powalonych drzew uniemożliwiających przejście.

- Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: 

 

– Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka (szlak zielony, od Kamienistego Żlebu)

– Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz (szlak czerwony)

– Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich (szlak niebieski)

 

- Od 31 października do 25 kwietnia Jaskinia Mroźna jest zamknięta.

- W Tatrach Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk. 

 

Piątek, 5 stycznia 

 

Poranek rozpoczął się dziś słonecznie. W Zakopanem słońce wzeszło o godzinie 7:35, gdzie temperatura wyniesie dzisiaj do 7°C. W górach temperatura poniżej zera, do -4°C. Na Rysach sporo słońca, a wiatr wyniesie do 65 km/h. Ciśnienie 1004,8 hPa. Prognozy nie przewidują opadów. Słońce w Zakopanem zajdzie o 15:56.

 

Sobota, 6 stycznia

 

W sobotę rano słonecznie, jednak z czasem niebo zacznie się zachmurzać. Nadal będzie ciepło, od 7℃ w dolinach do -3℃ na Rysach. Wiatr w górach osiągnie prędkość do 55 km/h, w Zakopanem 7 km/h. Ciśnienie do 1010,9 hPa. Po południu pojawi się umiarkowane zachmurzenie, nadal jednak bez opadów. Słońce w Zakopanem wzejdzie o 7:34, zajdzie o 15:57.

 

Niedziela, 7 stycznia

 

W niedzielę koniec słońca. Przewidywane jest duże zachmurzenie, temperatury jednak nadal wysokie, od 6℃ w Zakopanem do -3℃ na szczytach. W dolinach wiatr słaby 5 km/h, na Rysach 55 km/h. Ciśnienie wciąż rośnie, wyniesie do 1020 hPa. Nie przewiduje się opadów śniegu ani deszczu. Wciąż przybywa dnia, wschód słońca o 7:34, zachód o 15:58.

 

Pogoda na najbliższe dni zapowiada się dobrze, pamiętajmy jednak, że szlaki wciąż są śliskie i twarde. Zmrok zapada już przed 16, należy więc tak planować trasy, aby zdążyć zanim będzie ciemno. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr konieczne jest doświadczenie i posiadanie sprzętu zimowego. 

 

Życzymy dobrego i słonecznego weekendu! 

 

Monika Pawełek

Fot. Kamery TOPR

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować