Warunki w Tatrach 29 grudnia - 1 stycznia

piątek, 29 grudzień 2017 11:46

Chłodny początek i cieplejsza druga część – tak w wielkim skrócie można scharakteryzować pogodę w Tatrach w długi, noworoczny weekend. Czekają nas zmienne warunki – od zimowych po odwilżowe.

 

TPN informuje, że aktualnie w Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki.  Wszystkie szlaki zasypane są grubą warstwą świeżego śniegu, pod którą miejscami występują oblodzenia. Szlaki są nieprzetarte i nieprzedeptane, jedynie dojścia do schronisk są odpłużone. Przy planowaniu wycieczek prosimy uwzględnić, że chodzenie w świeżym, mokrym śniegu wydłuża wędrówkę, a także zabiera sporo energii. Cały czas sypie śnieg, który zasypuje ślady. Na szlakach turystycznych i narciarskich w Dolinie Bystrej występują utrudnienia związane z powalonymi drzewami. Prosimy o ostrożność w tych miejscach.

W wyższych partiach Tatr warunki są bardzo trudne. Szlaki przykryte są świeżym śniegiem, pod którym znajduje się twardy i zmrożony śnieg. Szlaki są zawiane, a ich przebieg jest niewidoczny. Miejscami potworzyły się zaspy.  Do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy (lawinowe abc: detektor, sonda, łopata oraz raki i czekan. W partiach graniowych i szczytowych dodatkowym utrudnieniem jest wiatr powodujący zamiecie śnieżne oraz mgła, która ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. Nie polecamy wyjść powyżej górnej granicy lasu.

Zamknięcia szlaków

Zamknięty do odwołania jest szlak w Dolinie Starorobociańskiej (Dol. Chochołowska - Siwa Przełęcz) z powodu powalonych drzew uniemożliwiających przejście.

Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach:

- Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka (szlak zielony, od Kamienistego Żlebu)

- Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz (szlak czerwony)

- Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich (szlak niebieski)

Od 31 października do 25 kwietnia Jaskinia Mroźna jest zamknięta.

W Tatrach Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk. Więcej informacji oraz wyszczególnienie szlaków na stronie: www.tanap.org/navstevny-poriadok.

Piątek, 29 grudnia

Dziś dzień zaczął się pochmurnie, mroźnie i taki już pozostanie. Próżno szukać dziś słońca w Tatrach. Od rana sypie śnieg, także w Zakopanem. W godzinach popołudniowych opady powinny zelżeć, a wieczorem zupełnie ustać. Temperatura od -2 st. C w Zakopanem do -13 st. C na Rysach. Wiatr słaby – do 15 km/h. Ciśnienie wynosi 1009 hPa. Słońce wzeszło o godz. 7:35, a zajdzie o 15:49.

Sobota, 30 grudnia

Sobota to ostatni mroźny dzień tego weekendu. Im bliżej wieczora, tym bardziej będzie się ocieplać. Rano od 0 st. C w dolinach do -12 st. C na wysokości 2500 m, a wieczorem wszędzie średnio o 6 st. C więcej. Praktycznie nie powinno sypać – jedynie wieczorem wysoko w górach poprószy śnieg. Będzie słonecznie. Wiatr w ciągu dnia będzie wzrastać i wieczorem osiągnie wartość 45 km/h. Ciśnienie 1013 hPa. Wschód słońca o godz. 7:35, zachód zaś o 15:50.

Niedziela, 31 grudnia

W Sylwestra w Zakopanem i w Tatrach gwałtowne ocieplenie. Goście przybywający na Podhale będą spędzać czas przy temperaturze 7 st. C i przy opadach deszczu. Wysoko w Tatrach w tym czasie ok. 0 st. C i lekki śnieg. Wiatr może osiągać prędkość 60 km/h. Ciśnienie będzie wynosić 1011 hPa. Słońce pojawi się na horyzoncie o godz. 7:35, natomiast zniknie o 15:51.

Poniedziałek, 1 stycznia

Nowy Rok zacznie się od wysokiej, jak na tę porę roku, temperatury. Stopniowo będzie się jednak ochładzać. Początkowo w Zakopanem 5 st. C, a na Rysach -1 st. C. W ciągu dnia temperatura spadnie o kilka oczek. Opady niewielkie: w mieście deszcz ze śniegiem, w górach lekki śnieg. Wiatr tylko rano większy, później nie będzie przekraczał 20 km/h. Ciśnienie tego dnia wyniesie 1010 hPa. Pierwszy raz w Nowym Roku słońce wzejdzie o 7:35, natomiast zachód będzie miał miejsce o 15:52.

 

W tej chwili w Tatrach panują bardzo trudne warunki. Pod warstwą świeżego śniegu leży niebezpieczny lód. W najbliższych dniach dosypie śniegu, który następnie zacznie szybko topnieć. Należy się więc spodziewać, że warunki nadal będę trudne. Ostrożnie dobierajmy trasy wycieczek i pamiętajmy, aby w Sylwestra nie używać na terenie parku narodowego fajerwerków! Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Krzysztof Barcik

Fot. Kamery TOPR.

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować