Tragiczne Święta w Tatrach: nie żyją już 3 osoby!

wtorek, 26 grudzień 2017 11:17

Tragicznie rozpoczął się wysoki sezon w Tatrach. W pierwszy i na początku drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia doszło do aż trzech wypadków śmiertelnych. Nie żyje trójka młodych ludzi...

Do pierwszego wypadku doszło wczoraj w godzinach porannych na podejściu pod Chatę Teryego. Na mocno oblodzonym szlaku poślizgnęła się 25-letnia turystyka z Czech. W wyniku upadku z wysokości ok. 100 metrów doznała śmiertelnych obrażeń. Wezwani na miejsce ratownicy HZS przetransportowali jej zwłoki do kostnicy.

 

Następnie ratownicy otrzymali informację o wypadku dwójki turystów w drodze na Sławkowski Szczyt. Przyczyna była taka sama: poślizgnięcie na zlodowaciałym fragmencie ścieżki. 30-letni Czech został w wyniku upadku ciężko ranny, niestety jego 23-letnia partnerka nie przeżyła. Warto dodać, że szlak na Sławkowski Szczyt jest zamknięty na okres zimy.

 

Oprócz tego na terenie Tatr polskich i słowackich ratownicy tego dnia interweniowali jeszcze kilkukrotnie. Niestety drugi dzień Świąt rozpoczął się od kolejnej tragedii. Ponownie doszło do niej w słowackiej Dolinie Małej Zimnej Wody. Tym razem upadku doznał 25-letni turysta z Polski. Ratownicy odnaleźli go dopiero godzinę po wypadku w bardzo ciężkim stanie. Mimo wysiłków wszystkich interweniujących służb, niestety turysta zmarł.

 

Ratownicy ostrzegają, że w Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. W wyniku ocieplenia i nocnych mrozów wierzchnią pokrywę śniegu stanowi tzw. beton, na którym bardzo łatwo się poślizgnąć. Poruszanie się w takich warunkach wymaga nie tylko sprzętu, ale i wysokich umiejętności. Bardzo prosimy wszystkich wybierających się w góry o rozsądny dobór tras!

 

Krzysztof Barcik

Fot. Ewelina Matyja.

Oceń ten artykuł
3.60
5
Zaloguj się, by skomentować