Warunki w Tatrach w Boże Narodzenie 2017

piątek, 22 grudzień 2017 11:32

Przed nami Święta Bożego Narodzenia - wielu z nas w tym okresie pojawi się w Zakopanem, także po to, aby pochodzić po górach. Tym razem czekają nas wyjątkowo ciepłe święta. Temperatury, jak na Tatry, będą wysokie - niestety nie zawsze będzie słonecznie.

Tatrzański Park Narodowy informuje w komunikacie dla turystów, że aktualnie warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. W części reglowej szlaki są pokryte ok. 10 centymetrową warstwą świeżego śniegu, pod którą występują oblodzenia. Bardzo śliskie są skróty na drodze do Morskiego Oka. Przepłużone są drogi do schronisk, natomiast pozostałe szlaki są przedptane. Po ostatnim wietrze na szlakach mogą jeszcze leżeć powalone drzewa, które można obejść. Są one sukcesywnie usuwane. Najgorsza sytuacja jest w Dolinie Starorobociańskiej, powyżej Polany Starorobociańskiej, tam powalone drzewa uniemożliwiają przejście. W wyższych partiach Tatr szlaki są nieprzetarte,zasypane warstwą świeżego śniegu, pod którą są bardzo twarde i oblodzone. W wielu miejscach potworzyły się zaspy. Do poruszania się w tym terenie niezbędne są raki i czekan.

Zamknięcia szlaków

Od 19 grudnia do odwołania, z powodu remontu mostku zamknięty jest czarny szlak (Droga pod Reglami) na odcinku od Doliny ku Dziurze do wylotu Doliny Strążyskiej.

Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: 

- Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka (szlak zielony, od Kamienistego Żlebu)

- Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz (szlak czerwony)

- Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich (szlak niebieski)

Od 31 października do 25 kwietnia Jaskinia Mroźna jest zamknięta.

W Tatrach Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk. Więcej informacji oraz wyszczególnienie szlaków na stronie: www.tanap.org/navstevny-poriadok

Piątek, 22 grudnia

Dziś w Tatrach i na Podhalu lekka zima. W Zakopanem mamy temperaturę 1 st. C, a na Rysach -10 st. C. Jest pochmurno, wieje średniej prędkości wiatr i mamy lekkie opady śniegu. Przez resztę dnia pogoda nie powinna ulec większym zmianom. Ciśnienie wynosi 1028 hPa. Słońce wzeszło o godz. 7:33, a zajdzie o godz. 15:34.

Sobota, 23 grudnia

Sobota cieplejsza od piątku, ale nadal będzie pochmurnie. W dolinach temperatura wyniesie 2 st. C, a na wysokości grani -7 st. C. W górach będzie padać lekki śnieg, natomiast w mieście odnotujemy niewielkie opady śniegu z deszczem. Wiatr spory - w porywach będzie osiągać 65 km/h. Ciśnienie kształtować się będzie w okolicach 1026 hPa. Wschód słońca tego dnia o godz. 7:33, a zachód o 15:34.

Niedziela, 24 grudnia

Wigilia będzie bardzo ciepła i niestety nieco deszczowa. Turystów w Zakopanem przywita temperatura 6 st. C. W tym czasie wysoko w górach odnotujemy -2 st. C. Cały dzień brak nasłonecznienia. Tego dnia będzie również nieco wietrznie: porywy do 55 km/h. Barometry wskażą 1022 hPa. Słońca wzejdzie o 7:34, zajdzie o 15:45, a wkrótce po tym na niebie powinna się pojawić pierwsza gwiazdka...

Poniedziałek, 25 grudnia

W pierwszy dzień Świąt nadal odwilż, ale w końcu będzie słonecznie! Przewidywany czas nasłonecznienia to 5 h. Na wysokości 1000 m temperatura wyniesie 6 st. C. W tym czasie nawet na Rysach wartość dodatnia: 1 st. C. Wiatr nieco mniejszy niż w dniach poprzednich - do 40 km/h. Nie odnotujemy żadnych opadów. Ciśnienie wyniesie 1022 hPa. Dzień wydłuży się o 1 minutę: wschód 7:34, zachód 15:46.

Wtorek, 26 grudnia

Drugi dzień Świąt także będzie słoneczny. Czeka nas kolejny dzień bez opadów. W samym Zakopanem 6 st. C, natomiast wysoko w górach -3 st. C Wiatr tego dnia nie powinien przekroczyć 35 km/h. Ciśnienie wyniesie 1015 hPa. Wschód, podobnie jak dzień wcześniej o 7:34, zachód zaś o 15:46.

Pogoda w Święta nie będzie typowa. Odwilż będzie sprzyjać spacerom po mieście, ale na pewno negatywnie wpłynie na warunki w górach. Weźcie to pod uwagę, planując wycieczki w okresie świątecznym. Pamiętajcie, że w Tatrach mamy 2. stopień zagrożenia. Koniecznie zabierzcie ze sobą sprzęt zimowy i lawinowy. Życzymy Wesołych Świąt i udanego pobytu pod Tatrami!

 

Krzysztof Barcik

Fot. Kamery TOPR.

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować