Warunki w Tatrach 15-17 grudnia

piątek, 15 grudzień 2017 10:50

Przedostatni weekend przed Świętami w Tatrach będzie raczej pochmurny z niewielkimi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. W Tatrach panują niewiele turystów, a warunki dosyć trudne. W trakcie przyszłego tygodnia na pewno będzie przebywać pod Tatrami odwiedzających. Miejmy nadzieję, że i pogoda dopisze.

 

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. W części reglowej szlaki pokryte są cienką warstwą świeżego śniegu, pod którym są mocno oblodzone. Po ostatnim wietrze na szlakach leżą powalone drzewa i połamane gałęzie, które są sukcesywnie usuwane. Udrożnione są drogi i szlaki prowadzące do schronisk. Na większości pozostałych szlaków drzewa utrudniają przejście, ale można je obejść. W wyższych partiach Tatr warunki są bardzo trudne. Na otwartych przestrzeniach i powyżej górnej granicy lasu szlaki miejscami są wywiane do twardego podłoża, a miejscami potworzyły się duże zaspy. Szlaki w tej części Tatr nie są przetarte. Miejscami w górnych partiach Tatr pada śnieg, a wiejący wiatr powoduje zawieje śnieżne.

 

Zamknięcia szlaków

Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: 

 

- Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka (szlak zielony, od Kamienistego Żlebu)

- Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz (szlak czerwony)

- Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich (szlak niebieski)

Od 31 października do 25 kwietnia Jaskinia Mroźna jest zamknięta.

 

W Tatrach Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk. Więcej informacji oraz wyszczególnienie szlaków na stronie: www.tanap.org/navstevny-poriadok/

 

Piątek, 15 grudnia

Piątek rozpoczął się pochmurnie i z opadami. Wysoko w górach pada śnieg, a w Zakopanem deszcz ze śniegiem. Temperatura w mieście wynosi 2 st. C na plusie, a na Rysach dochodzi do -9 st. C. Wiatr w porywach osiągać będzie 65 km/h, więc będzie spory, lecz nawet nie zbliży się do wartości osiąganych przez ostatni halny. Ciśnienie bardzo niskie - 998 hPa. Słońce pojawiło się na horyzoncie o godz. 7:29, a zajdzie o 15:41.

 

Sobota, 16 grudnia

Sobota równie pochmurna i nieco chłodniejsza od piątku. Przez cały dzień będzie przelotnie padać śnieg, tym razem także w Zakopanem. Termometry na wysokości 1000 m wskażą -2 st. C, a 1000 m wyżej -13 st. C. Wiać tego dnia praktycznie nie będzie - maksymalna prędkość to 20 km/h. Ciśnienie nieco wzrośnie i wyniesie 1005 hPa. Dni coraz krótsze - wschód o 7:29, zachód o 15:41.

 

Niedziela, 17 grudnia

Niedziela podobna jak reszta weekendu. Pochmurnie i przelotne opady śniegu. Temperatura tego dnia będzie wynosić od -3 st. C w mieście do -16 st. na Rysach. Prędkość wiatru tego dnia nie przekroczy 35 km/h. Ciśnienie znacząco wzrośnie i wynosić będzie 1018 hPa. Wschód słońca o godz. 7:30, zachód zaś o 15:42.

 

Ostatni weekend zapowiada się w Tatrach spokojnie. Dla osób nie lubiących tłumów to dobra okazja do choćby pospacerowania po górach. Już za tydzień Święta, a to w Tatrach oznacza tłumy turystów.

 

Krzysztof Barcik

Fot. Kamery TOPR.

 

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować