Warunki w Tatrach 8-10 grudnia

piątek, 08 grudzień 2017 11:35

W najbliższy weekend w Tatrach zmienna pogoda. Będzie trochę słońca, trochę śniegu i wiatr o umiarkowanej prędkości. Warunki wielu w Was zachęcą do wyjścia w góry, jednakże pamiętajmy, żeby zachować ostrożność i zdrowy rozsądek.

Tatrzański Park Narodowy informuje w komunikacie turystycznym, że aktualne warunki w Tatrach są zmienne. W części reglowej dobrze przetarte są drogi prowadzące do schronisk, na wielu innych szlakach założone są pojedyncze ślady. Na znacznych odcinkach, szczególnie na stromych podejściach mogą występować oblodzenia. W wyższych partiach Tatr warunki są trudne. Szlaki są zawiane, nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny. W wielu miejscach potworzyły się zaspy, a niektóre odcinki szlaków wywiane są do lodu. Wieje silny, porywisty wiatr, który zawiewa szlaki, utrudnia poruszanie się, a w części leśnej może powodować łamanie gałęzi i drzew.

 

Na szlaku na Iwaniacką Przełęcz leżą powalone drzewa, które można obejść. Na szlaku narciarskim na Bobrowiecką Przełęcz leżą powalone drzewa i szlak jest nieprzejezdny.

 

Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich wyznaczone jest zimowe obejście za Kopą.

 

Zamknięcia szlaków

Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: 

- Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka (szlak zielony, od Kamienistego Żlebu)

- Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz (szlak czerwony)

- Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich (szlak niebieski)

Od 31 października do 25 kwietnia Jaskinia Mroźna jest zamknięta.

W Tatrach Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk. Więcej informacji oraz wyszczególnienie szlaków na stronie: www.tanap.org/navstevny-poriadok

 

Aktualne warunki w Tatrach

 

Piątek, 8 grudnia

Piątek rozpoczął się w Tatrach całkiem pogodnie. Wieje niewielki wiatr, a łączny czas nasłonecznienia wyniesie około 4 h. Pod wieczór intensywnie zacznie padać śnieg. Temperatura od 2 st. C w dolinach do -8 st. C na szczytach Tatr. W porywach powieje do 40 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1010 hPa. Słońce wzeszło o godz. 7:22, a zajdzie o 15:41.

Sobota, 9 grudnia

Sobota w Tatrach będzie pochmurna, nieco bardziej śnieżna i nieco chłodniejsza niż piątek. Termometry w Zakopanem wskażą 0 st. C., a na Rysach nawet -15 st. C. Siła wiatru tego dnia wynosić będzie od 10 km/h rano do 45 km/h w godzinach wieczornych. Opady śniegu będą utrzymywać się na tym samym poziomie przez cały dzień. Ciśnienie wyniesie 1010 hPa. Wschód słońca o godz. 7:23, a zajdzie o godzinie 15:41.

Niedziela, 10 grudnia

Niedziela zapowiada się słonecznie - będzie pogodnie aż przez 5 h w ciągu dnia. Na wysokości 1000 m będziemy mieli temperaturę rzędu -1 st. C, a 1000 m wyżej wyniesie -15 st. C. Wiatr w ciągu dnia będzie się wzmagał od ok. 45 km/h do nawet 75 km/h późnym wieczorem. Również wieczorem zacznie lekko prószyć śnieg. Ciśnienie tego dnia wynosić będzie 1009 hPa. Słońce pojawi się na horyzoncie o godz. 7:24, a schowa się o 15:41.

Pogoda będzie zachęcać do podróży zwłaszcza w niedzielę. Pamiętajmy jednak, że w Tatrach jest sporo śniegu i 2. stopień zagrożenia lawinowego. Zachowajmy więc ostrożność i rozwagę. Miłego weekendu!

 

Krzysztof Barcik

Fot. Kamery TOPR.

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować