Warunki w Tatrach 1-3 grudnia

piątek, 01 grudzień 2017 12:19

Przed nami mroźny i umiarkowanie pogodny weekend w Tatrach. Po ostatnich opadach obowiązuje wysoki, trzeci stopień zagrożenia lawinowego, ale istnieje szansa, że w trakcie weekendu zagrożenie spadnie. Zalecamy wyjątkową ostrożność w czasie planowania wycieczek. Wyjścia w wyższe partie gór tylko dla doświadczonych i dobrze przygotowanych.

Tatrzański Park Narodowy informuje w komunikacie turystycznym, że warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. W części reglowej na szlakach leży ok. 25 cm warstwa świeżego śniegu, pod którą mogą występować oblodzenia. Drogi do schronisk są przetarte i w większości odpłużone. Pozostałe szlaki są słabo przedeptane. W wyższych partiach Tatr szlaki są zawiane, nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny. Miejscami szlaki mogą też być oblodzone i śliskie. Do poruszania się w tym terenie niezbędne są raki i czekan. 

Zamknięcie szlaków

Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: 

- Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka (szlak zielony, od Kamienistego Żlebu)

- Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz (szlak czerwony)

- Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich (szlak niebieski)

Od 31 października do 25 kwietnia Jaskinia Mroźna jest zamknięta.

W Tatrach Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk. Więcej informacji oraz wyszczególnienie szlaków na stronie: www.tanap.org/navstevny-poriadok/

Warunki w Tatrach

Piątek, 1 grudnia

Pierwszy dzień grudnia rozpoczął się słonecznie. Jest mroźno – od -1 st. C w Zakopanem do -12 st. C na Rysach. Padać dziś nie będzie, wiatr też umiarkowany – do 20 km/h. Ciśnienie wyniesie 1013 hPa. Słońce wzeszło o godz. 7:14, a zajdzie o 15:44 – pamiętajmy, że dni są obecnie bardzo krótkie.

Sobota, 2 grudnia

Jutro pogoda się pogorszy. Będzie zdecydowanie mniej słońca (tylko 2 h) i nieco chłodniej. Od -3 st. C w dolinach do -10 st. C na wysokości grani. Wiatr nieduży – do 20 km/h, opady bardzo przelotne: w Zakopanem deszcz, w górach lekki śnieżek. Ciśnienie wyniesie 1024 hPa. Możliwe mgły i osadzająca się szadź. Wschód słońca o 7:15, zachód o 15:43.

Niedziela, 3 grudnia

W niedzielę warunki podobne do sobotnich. Ledwie 2 h nasłonecznienia i temperatury od -3 st. C na wysokości 1000 m do -10 st. C na Rysach. Wiatr tego dnia również nie przekroczy 20 km/h. Przelotnie będzie padał śnieg, a poruszanie się utrudniać będzie mgła. Ciśnienie tego dnia wyniesie 1021 hPa. Wschód słońca o godz. 7:16. Dzień zakończy się o 15:43.

Uważajcie na siebie i udanego weekendu!

 

Krzysztof Barcik

Fot. Kamery TOPR.

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować