Warunki w Tatrach 24-26 listopada

piątek, 24 listopad 2017 12:14

Przed nami stosunkowo ciepły, jak na tę porę roku weekend w Tatrach. Chłodniej zrobi się dopiero niedzielę popołudniu. Warunki w Tatrach pojawiły się – stopień zagrożenia lawinowego zmalał do „jedynki”. Pamiętajmy jednak, że nadal jest to pełnia zimy.

 

TPN informuje, że warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są zmienne. W dolinach tatrzańskich szlaki są zamarznięte i oblodzone, zapewne około południa zaczynie się odwilż, szlaki zrobią się mokre, miejscami śliskie, a śnieg jest grząski i przepadający. W górnych częściach jest znacznie cieplej niż w dolnych, jednak mimo to warunki na szlakach są zimowe i należy pamiętać o odpowiednim, zimowym ekwipunku, czyli do poruszania się niezbędne są raki i czekan. Do schronisk tatrzańskich szlaki są na ogół dobrze przetarte, natomiast powyżej schronisk miejscami założony jest jedynie pojedynczy ślad.

Zamknięcia szlaków 

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

Od 31 października do 25 kwietnia Jaskinia Mroźna jest zamknięta.

W Tatrach Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk. Więcej informacji oraz wyszczególnienie szlaków na stronie: www.tanap.org/navstevny-poriadok/

Warunki w Tatrach

Piątek

24 listopada stosunkowo ciepły i słoneczny. Termometry w Zakopanem mogę w kulminacyjnym momencie wskazać nawet 10 st. C. Na Rysach w tym czasie odnotujemy 0 st. C. Dziś nie są przewidywane żadne opady. Wiatr lekki, w porywach osiągnie 25 km/h. Ciśnienie wyniesie 1017 hPa. Słońce wzeszło o 7:04, a zajdzie za horyzont o godz. 15:49.

Sobota

W sobotę podobne temperatury co w piątek, jednakże cały dzień będzie pochmurny. W dolinach odnotujemy temperaturę 9 st. C, a na graniach nawet -3 st. C. W godzinach wieczornych mogą wystąpić bardzo nieduże opady deszczu, a wysoko w górach śniegu. Wiatr w środkowej części dnia będzie spory – do 70 kh/h. Ciśnienie tego dnia wynosić będzie 1011 hPa. Wschód słońca będzie miał miejsce o 7:05, zachód o 15:48.

Niedziela

W niedzielę nastąpi znaczące ochłodzenie i pogorszenie prognozy. Od rana temperatura będzie systematycznie spadać, a na niebie pojawi się deszcz i deszcz ze śniegiem. Na wysokości 1000 m termometry wskazywać będą -1 st. C, a 1000 m wyżej – 10 st. C. Na Rysach może dosypać w ciągu dnia kilkanaście śniegu. Wiatr nie powinien przekraczać 25 km/h. Ciśnienie wyniesie 1016 hPa. Słońce wzejdzie o godz. 7:07, zajdzie zaś o 15:47.

Warunki w górach są zmienne, przy planowaniu górskich wycieczek należy zachować rozsądek, a na szlak wyposażyć się w raki, czekan i zestaw lawinowy. Życzymy owocnych wypadów i udanego weekendu!

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować