Warunki w Tatrach 17-19 listopada

piątek, 17 listopad 2017 11:51

Przed nami kolejny weekend w Tatrach z przelotnymi opadami śniegu. Sypać będzie także w Zakopanem i w dolinach. Pokrywa śnieżna może zwiększyć się o około kilkanaście cm.

Komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego informuje nas, że Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. W części reglowej szlaki są twarde i oblodzone. W większości szlaki są przedeptane. Drogi do schronisk są odpłużone (za wyjątkiem schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich). Na szlaku na Iwaniacką Przełęcz leżą jeszcze powalone drzewa, które można obejść. 

Powyżej górnej granicy lasu warunki są bardzo trudne. Spadło dużo świeżego śniegu, pod którym miejscami występują oblodzenia. Do poruszania się w tym terenie niezbędne są raki i czekan. Szlaki są nieprzetarte, a w wielu miejscach potworzyły się zaspy. Mgła i padająca mżawka ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

Od 31 października do 25 kwietnia Jaskinia Mroźna jest zamknięta.

W Tatrach Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk. Więcej informacji oraz wyszczególnienie szlaków na stronie: www.tanap.org/navstevny-poriadok/

Zamarzanie stawów

Tatrzańskie stawy zaczynają zamarzać, jednakże pokrywa lodu na razie jest zbyt cienka i niestabilna, aby można było bezpiecznie na nią wchodzić. Prosimy na razie o powstrzymanie się od wchodzenia na tafle tatrzańskich stawów.

Warunki w Tatrach

Piątek

Piątek w Tatrach zaczął się pochmurnie. Jak na ostatnie dni nie jest szczególnie zimno. W Zakopanem termometry wskazywać będą maksymalnie 3 st. C, a na Rysach będziemy mieć temperaturę -4 st. C. Jest praktycznie bezwietrznie. W popołudniowych godzinach pojawią się opady: w dolinach deszczu, wysoko w górach śniegu. Największą intensywność przybiorą one w godzinach nocnych. Ciśnienie wyniesie 1022 hPa. Przed nami okres z jednymi z najkrótszymi dni w roku. W piątek słońce wzeszło o godz. 6:53, a zajdzie o 15:56.

Sobota

Sobota w Tatrach również pochmurna, z zaledwie jedną godziną nasłonecznienia. Temperatura od 2 st. C na wysokości ok. 1000 m do -7 st. C na graniach. Pojawi się wiatr – do 45 km/h. W ten dzień praktycznie nie będzie padać. Lekkie opady śniegu mogą pojawić się w godzinach wieczornych. Ciśnienie wyniesie 1017 hPa. Wschód słońca o godz. 6:55, a zachód o 15:54.

Niedziela

Niedziela będzie najchłodniejszym dniem weekendu. Temperatura spadnie do 0 st. C w dolinach, do aż -12 st. wysoko w górach. Wiatr powieje z prędkością około 50 km/h. Opady śniegu – na dużych wysokościach intensywne – pojawią się w godzinach wieczornych. Ciśnienie wyniesie 1010 hPa. Słońce pojawi się na niebie o 6:57, a zniknie za horyzontem o 15:53.

Odradzamy poważniejszych wycieczek w Tatry w najbliższy weekend. Warunki w górach są trudne, obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego, a ma jeszcze dosypać śniegu. W tej sytuacji poruszanie się po górach wymaga dużej wiedzy i dobrego przygotowania kondycyjnego. Życzymy udanego weekendu w oczekiwaniu na poprawę pogody.

 

Krzysztof Barcik

Fot. www.topr.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować